Manifestacja 8.08. przed MZ z poparciem środowiska lekarzy

05 Sierpnia 2020, 15:31 Lekarze

Zaplanowaną na 8 sierpnia br. w Warszawie przed Ministerstwem Zdrowia oraz Sejmem manifestację lekarzy i pracowników ochrony zdrowia popiera zarówno Naczelna Izba Lekarska, jak też Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Protest jest organizowany przez Porozumienie Zawodów Medycznych. Jak piszą organizatorzy, kryzys w ochronie zdrowia pogłębia się, zaś jego skutki były wyraźniej niż zwykle widoczne w trakcie pandemii, a "brak współpracy z rządem i związany z tym chaos, czynił pracę jeszcze trudniejszą niż na co dzień".

"Mimo upływu lat i wielu zapewnień, nadal maleje dostępność do świadczeń, rosną za to kolejki, nadal borykamy się z problemami kadrowymi. Zewsząd płyną informacje o niejasnych wydatkach ministerstwa zdrowia. Za naszymi plecami i mimochodem, pod pozorem tarczy 4.0, wprowadza się przepisy, które w konsekwencji mogą wiązać nam ręce i odbierać szanse pacjentom. Cicha zmiana odpowiedzialności karnej lekarzy Czas powiedzieć głośne "NIE" - przekonują organizatorzy.
Żądania przedstawiane przez organizatorów to: 

przyspieszenie wzrostu nakładów na ochonę zdrowia do minimum 6,8% PKB (liczonego wg prognozy na dany rok)

rozwiązanie upokarzających dla pacjentów problemów kolejek i braku dostępności świadczeń

natychmiastowe zajęcie się przez polityków kryzysem w ochronie zdrowia- epidemia pokazała, jak jest tragicznie- czy nadal chcemy żyć nadzieją, że wirus nie zaatakuje mocniej, zamiast świadomości, że jesteśmy dobrze przygotowani?

realne działania, prowadzące do zmiany oburzających i niesprawiedliwych przepisów zawartych w "tarczy antykryzysowej 4.0", zrównujących medyków niosących pomoc z przestępcami;
Manifestacja "ma pokazać twarde veto i sprzeciw całego środowiska medycznego. Jest to wspólna inicjatywa pielęgniarek, ratowników, lekarzy i całej grupy profesjonalistów ochrony zdrowia, skupionych wokół idei Porozumienia Zawodów Medycznych. Problem dotyczy w równym stopniu nas wszystkich, i tak jak na co dzień pracujemy razem, tak razem wyjdziemy na ulicę".

Samorząd lekarski

Naczelna Izba Lekarska na swojej stronie informuje o manifestacji przeciwko nowelizacji art. 37 a Kodeksu karnego wprowadzonej na mocy ustawy z dnia 4 czerwca 2020 r. , czyli tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. 

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej poparło postulaty organizatorów w tym zakresie. Ponadto PNRL  przypomina, że przygotowało oraz przekazało do Ministerstwa Sprawiedliwości swoje propozycje dotyczące kierunku oczekiwanych zmian w kodeksie karnym w celu powstania rządowej inicjatywy legislacyjnej ponownej nowelizacji kodeksu karnego.

Związek lekarzy 

Także zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poparł zaplanowaną manifestację lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. 

"Przypominamy, że do dnia dzisiejszego nakłady na ochronę zdrowia nie osiągnęły oczekiwanego i koniecznego dla dobrego funkcjonowania systemu, poziomu. Bezsensowne, systemowe kolejki, niedobory nowoczesnych i skutecznych leków, praca ponad siły dla coraz szczuplejszego personelu to tylko niektóre aspekty naszego codziennego dnia pracy. Te wszystkie błędy i systemowe zaniechania uwydatniła obecna epidemia. Na pracę w takich warunkach, na niepotrzebne cierpienie chorych nie możemy się dłużej zgadzać. Dlatego naszym obowiązkiem jest przypominanie rządowi, każdemu rządowi, że najwyższy czas aby naprawić wieloletnie zaniedbania, i że nie może to trwać w nieskończoność" - przekonuje Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Polecamy także: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz