COVID-19 Powrót do obostrzeń. Gdzie?

06 Sierpnia 2020, 9:54
06 Sierpnia 2020, 9:54

Od soboty w 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem nastąpi powrót niektórych zakazów i nakazów - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. W zależności od ilości nowych zakażeń na 10 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, powiaty są dzielone na "czerwone", gdzie nowe obostrzenia są większe, oraz "żółte" - gdzie są łagodniejsze. Dane mają być aktualizowane dwa razy w tygodniu.

Jak mówił na konferencji minister Ł.Szumowski, po przeprowadzonych analizach "okazuje się, że obecnie największe wzrosty w średniej dwutygodniowej odnotowujemy w 19 powiatach w Polsce".

- Chcemy w tych powiatach, gdzie jest największy wzrost tych zakażeń, wprowadzić z powrotem pewne obostrzenia i rygory, a w powiatach, gdzie jest tych zakażeń nieco mniej, te rygory - w mniejszym zakresie i mniejszym stopniu - zapowiedział.

Jak mówił, powiaty, gdzie jest najwięcej zakażeń, występują w woj. wielkopolskim, małopolskim, łódzkim i śląskim oraz podkarpackim -  to jest 9 powiatów "czerwonych", gdzie będą te rygory ostrzejsze i 10 powiatów "żółtych", gdzie będą te rygory nieco łagodniejsze. 

Większe obostrzenie będą obowiązywać w powiatach oznaczonych kolorem "czerwonym": ostrzeszowskim, nowosądeckim, w Nowym Sączu, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Łagodniejsze rygory będą w powiatach oznaczonych na żółto: wieruszowskim, w Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, w Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i w Przemyślu.

 

 

Wyjaśnił, że obecnie jednocześnie badane są i wymazywane osoby z dużych ognisk, więc w weekend i najbliższych dniach po weekendzie należy spodziewać się nadal jeszcze po 500-700 nowych zakażeń, ponieważ dziennie będzie tam wymazywanych 1-2 tys. pracowników.

Minister zwrócił uwagę, że "mapa obszarów czerwonych i żółtych pokazuje wyraźnie, że to nie jest tak, że czas wakacji daje wzrost zakażeń". Wskazywał, że na wybrzeżu i na Mazurach, gdzie Polacy chętnie spędzają wakacje, nie ma dużego wzrostu zakażeń.

Jakie obostrzenia i zakazy?

Ł.Szumowski wyjaśnił, że zakazy będą dotyczyły organizacji kongresów, wydarzeń kulturalnych i sportowych, gastronomii, wesołych miasteczek, siłowni, kin, sanatoriów, klubów, dyskotek, kościołów, wesel i imprez rodzinnych, imprez masowych, transportu zbiorowego oraz nakazu noszenia maseczek wszędzie w każdej przestrzeni publicznej w czerwonych powiatach. Dodał, że zakazy nie obejmą prawa do zgromadzeń publicznych, bo to jedno z największych praw obywatelskich.

- Po prostu musimy trochę się otrząsnąć (...) niestety są obszary gdzie przyrost zachorowań jest szybki i tam trzeba zareagować - przekonywał i apelował o "otrząśnięcie się" i przestrzeganie obostrzeń sanitarnych w całej Polsce, noszenie maseczek lub przyłbic, aby wirus nie rozprzestrzeniał się. - Chcemy aby  noszenie maseczek weszło w nawyk dopóki nie będzie remedium, nie będzie szczepionek - podkreślił Ł.Szumowski.

Czerwone, żółte, zielone

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśnił, że podział powiatów na zielone, żółte i czerwone jest oparty o wytyczne ECDC, o wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców w danym powiecie. Dla powiatów, gdzie wskaźnik zakażeń przekroczy 12 na 10 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni, będziemy oznaczali go kolorem czerwonym, a powiaty w przedziale 6 a 12 – żółtym.

Rozporządzenie od soboty

Wyjaśniał, że dziś do konsultacji trafi projekt rozporządzenia, który mówi o ograniczeniach dla powiatów czerwonych i żółtych. Rozporządzenie miałoby obowiązywać od soboty.

Dodał, że najważniejsze zmiany dotyczą obowiązku noszenia masek, ograniczenia liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej do 50 proc. miejsc siedzących w strefie czerwonej. - Ograniczamy też liczbę osób, które będą mogły brać udział w uroczystościach takich jak wesela, pogrzeby i inne uroczystości rodzinne: w czerwonej strefie do 50 osób, a w żółtej - do 100 - poinformował J. Cieszyński.

Jak mówił, prowadzone są też prace legislacyjne nad wprowadzeniem rejestru takich wydarzeń jak np. wesela, jednak dotyczy to danych osobowych i wymaga zmiany w ustawie. Jak mówił, resort będzie starał się przekonać senatorów, aby wprowadzić to jako ewentualną poprawką do jednej z ustaw o wyjątkowych działaniach przeciw COVID, która ma być procedowana w przyszłym tygodniu na senackiej komisji.

Wiceminister wyjaśnił, że wskaźnik dla powiatów będzie aktualizowany dwa razy w tygodniu; w poniedziałek i czwartek, a statystyki w postaci mapy będą publikowane na stronie MZ.

Od 1 września obowiązkowe zaświadczenie o przeciwskazaniu do noszenia maseczki

Minister zdrowia Ł.Szumowski poinformował także, iż od 1 września wprowadzony zostanie obowiązek posiadania zaświadczenia dla tych osób, które nie mogą nosić maseczek. - Liczba takich osób powinna być niewielka - wskazywał.

Minister pytany o szkoły, przypomniał, że mają one ruszyć 1 września w tradycyjnej formie, jednak jak mówił, w zależności od lokalnej sytuacji epidemicznej i liczby zakażeń, dyrektorzy szkół będą mogli regulować pracę szkół odpowiednio do stanu epidemicznego.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz