MZ: w powiatach o zaostrzonych obostrzeniach, wzmożone kontrole

06 Sierpnia 2020, 12:59

Wzmożone kontrole przestrzegania obostrzeń zapowiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz w tych powiatach,  w których od soboty z powodu wysokiej liczby nowych zakażeń, mają być wprowadzone zaostrzone nakazy i zakazy dotyczące zapobiegania rozprzestrzeniu się koronawirusa.

W czwartek rano minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie dodatkowych regionalnych obostrzeń w 19 powiatach. COVID-19 Powrót do obostrzeń. Gdzie?

- Kładziemy dość poważny nacisk na egzekucję prawa, szczególnie tam gdzie widzimy duże zagrożenie. Więc musimy się liczyć ze wzmożonymi kontrolami w tych miejscowościach, w tych powiatach, gdzie wzmacniamy ten obowiązek maseczkowy, gdzie ograniczamy liczebność wesel, imprez. Tam możemy się liczyć z wzmożonymi kontrolami - zapowiedział rzecznik MZ w rozmowie z dziennikarzami.


Rzecznik pytany o pozostawienie możliwości organizacji zgromadzeń zbiorowych w powiatach "czerwonych" i "żółtych", wyjaśniał, że nie ma sygnałów o zakażeniach ze zgromadzeń, ponieważ do zakażeń tam dochodzi rzadziej, gdyż są na wolnym powietrzu, a zdecydowanie częściej dochodzi do zakażeń w strefach zamkniętych jak np. wesela. 

Duże ogniska i badania przesiewowe

W. Andrusiewicz wyjaśniał, że na Śląsku do końca tego tygodnia powinno zakończyć się raportowanie przesiewów z kopalń.

- Więc w przyszłym tygodniu na wynik nowych zakażeń rzutować będą jeszcze wyniki rodzin z kwarantanny, bo w ciągu 5-7 dni od zaraportowania zakażonego górnika, najczęściej pojawia się informacja o zaraportowanej osobie z kwarantanny w najbliższym otoczeniu - mówił rzecznik.

Jeżeli chodzi o Wielkopolskę, to poinformował, że w najbliższych dniach powinno zakończyć się raportowanie z firmy drobiarskiej, gdzie było dość dużo przypadków.

Z kolei "w Małopolsce od jutra mają rozpocząć się duże przesiewy w dość dużych zakładach pracy, więc musimy się liczyć z tym, że raporty z dużych przesiewów, czyli ok. 1 tys. dziennie, pojawią się pewnie te przypadki w okolicach niedzieli, więc Małopolska będzie jeszcze w tych wynikach iść w górę".

Z kolei na Mazowszu jest więcej drobnych ognisk: mniejsze zakłady pracy, pojawił się klub piłkarski.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz