J.Cieszyński: dane o zakażeniach, to efekt masowego testowania

07 Sierpnia 2020, 12:02

Wzrost danych o zakażeniach, to efekt masowego testowania - wyjaśniał w piątek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Tego dnia odnotowano największą dotychczas liczbę nowych zakażeń - 809. Jak mówił wiceminister, rozpoczęły się badania przesiewowe na dużą skalę w województwie małopolskim. Od rana przebadano już ponad 1000 osób. Według J. Cieszyńskiego, należy się spodziewać, że ich wyniki powiększą liczbę nowych przypadków w najbliższych dniach. 

J. Cieszyński pytany podczas briefingu o rosnącą każdego dnia liczbę nowych przypadków, wyjaśnił, że wynika to z masowej skali prowadzonych badań przesiewowych w dużych ogniskach, co wpływa na wynik krajowy.

Jednocześnie zwracał uwagę, że większość województw nie ma żadnego powiatu „czerwonego” i „żółtego”, także województwa nadmorskie i warmińsko-mazurskie.

- W przypadku masowego badania jest pewien efekt fali, czyli dzisiejsze przesiewy przez kilka dni lub tygodni wpływają na wzrost danych o nowych zakażeniach. Wynika to z tego, że w przypadku wykrycia pozytywnego przypadku, badane są też osoby z otoczenia - wyjaśniał wiceminister. Zastrzegał jednocześnie, że ostatnie dane o wzrostach liczby zakażeń, nie wiążą się ze wzrostem ciężkich przypadków.

Jak potwierdził, dzisiejsza duża liczba nowych zakażeń też ma związek z szerokim testowaniem w dużych ogniskach. Odnosząc się do pytania dziennikarzy zwracał uwagę, że trudno przypisać notowane duże wzrosty powrotom Polaków z zagranicznych wakacji, ale nie wykluczył, że jakieś pojedyncze przypadki mogą mieć taką przyczynę.

Obostrzenia w czerwonych i żółtych powiatach 

Wiceminister poinformował, że trwają w MZ analizy spływających uwag do projektu rozporządzenia, które wprowadzi zaostrzenie obostrzeń w powiatach o największej liczbie zakażeń, czyli tzw. powiatach czerwonych i żółtych.

Jak mówił, są to m.in. uwagi od branży weselnej, a także od osób, które miały zaplanowane takie uroczystości.

"Od samego początku działaniom ministerstwa przyświecał taki cel, aby - gdzie to możliwe i bezpieczne - odmrażać życie społeczne i gospodarcze" - powiedział J.Cieszyński. "Wprowadzając obostrzenia, mówiliśmy też, że będziemy na bieżąco reagować" - dodał.

W myśl projektu rozporządzenia, w powiatach czerwonych liczba uczestników wesel ma być zmniejszona ze 150 do 50, a w powiatach żółtych - do 100. - Rozumiemy uciążliwość restrykcji, ale podporządkowanie się jest w interesie całego społeczeństwa, a w szczególności powiatów, których to dotyczy - podkreślił.

Pytany o kontrole przestrzegania obostrzeń, zapewnił, że są one prowadzone, jednak nie przewidziano np. aby inspektor powiatowy sanepidu "był obowiązkowym 51 gościem na weselu w powiecie czerwonym". - Oczywiście jeżeli będą informacje, że limit gości na weselu został istotnie przekroczony, to będzie tam kierowana kontrola pracownika inspekcji sanitarnej wraz z policją - dodał zastrzegając, że "prewencyjnych kontroli raczej nie będzie".

Zmiany w rozporządzeniu

Minister wyjaśnił, że w projekcie rozporządzenia wprowadzono zmiany dot. komunikacji zbiorowej. Jak mówił,  doprecyzowany zostanie zapis o tym, że ograniczenie liczby pasażerów w czerwonych powiatach do połowy miejsc siedzących, dotyczy tych środków komunikacji, które funkcjonujące w danym powiecie.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz