Ł.Szumowski zapowiada kontrole w miejscowościach turystycznych

07 Sierpnia 2020, 18:02 szumowski łukasz

W najbliższych dniach służby sanitarne i policja rozpoczną wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych. - Rozmawiałem o tym z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim. To, że jesteśmy na wakacjach, nie zwalnia nas z zakładania maseczki w sklepie czy utrzymywania dystansu - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski w programie "Tłit WP".

Od soboty część obostrzeń ma powrócić w 19 powiatach, gdzie odnotowuje się największy wzrost nowych zachorowań, znajdujących się w województwach: śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim. COVID-19 Powrót do obostrzeń. Gdzie?

Jak mówił minister zdrowia, mieszkańcy tych powiatów mogą spodziewać się wzmożonych kontroli.

Ł.Szumowski na pytanie o to, czy służby sanitarne i policja będą bardziej szczegółowo przyglądać również temu, co dzieje się na przeżywających w okresie wakacji oblężenie plażach i szlakach górskich odpowiedział, że już rekomendował takie działania.

- Rozmawiałem na ten temat z szefem i wiceszefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem. Poprosiłem ich o wzmocnienie kontroli właśnie w takich miejscach - stwierdził Ł. Szumowski. 

- Poprosiłem też Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa o wzmożone kontrole zarówno w tych żółtych i czerwonych powiatach, jak i w pasie nadbrzeżnym i miejscowościach turystycznych. Mam tu na myśli przede wszystkim kontrolowanie tego, jak ludzie zachowują restauracjach i w sklepach. To że jesteśmy na wakacjach, nie zwalnia nas z zakładania maseczki w sklepie czy utrzymywania dystansu. Restauratorzy powinni natomiast pamiętać o zachowaniu odstępu między stolikami - mówił szef resortu zdrowia.

Jednocześnie przyznał, że widział popularne w ostatnich dniach zdjęcie tłumów na plaży we Władysławowie. 

- Widziałem to zdjęcie. Warto zwrócić uwagę na to, że pasie przybrzeżnym, tam gdzie ludzie chodzą na plażę, nie mamy tylu zachorowań, ilu byśmy się spodziewali. Być może jest to efekt wyśmiewanych przez lata parawanów - pomiędzy nimi rzeczywiście udaje się zachować odległość 1,5 metra. Pamiętajmy też, ze polskie wybrzeże to otwarta, wietrzna przestrzeń - podkreślił Ł. Szumowski.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz