Liczba testów na COVID zawyżona. Szpital w Kielcach wyjaśnia

10 Sierpnia 2020, 10:23 diagnosta diagnostyka koronawirus wymaz covid epidemia pandemia

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wydał oświadczenie w sprawie pomyłki przy liczeniu nowych przypadków koronawirusa.

Przypomnijmy, że w sobotę 8 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pomyłce, jaka zaszła w Kielcach podczas liczenia wykonanych testów na koronawirusa.

(...) Z uwagi na błąd w raportowaniu testów przez WSSE Kielce, co przełożyło się na pomyłkowe zapisanie w raporcie ok. 230 tys. testów, odejmujemy je od ogólnej puli przeprowadzonych badań - podał resort zdrowia na Twitterze.

Jak informuje szpital, każde laboratorium, które wykonuje testy w kierunku COVID-19, jest zobowiązane raportować te działania w centralnym systemie informatycznym. Błędne raportowanie danych nastąpiło wskutek kuriozalnej pomyłki. Otóż w kolumnie, gdzie szpital winien uzupełnić liczbę wykonanych badań dziennie, sprawozdawał sumaryczną liczbę wykonanych badań. Stąd, szpital o możliwości wykonywania 200 testów dziennie, deklarował zawyżoną o kilka tysięcy wartość wykonanych diagnostyk.

Odrębnie wpisywane są dane m. in.: dotyczące liczby wykonanych testów oraz liczby przebadanych osób. W kolumnie "liczba wykonanych testów od pacjentów łącznie" podawano liczbę wykonanych testów do dnia raportowania, powiększoną o liczbę testów wykonanych w danym dniu (narastająco). W innych kolumnach, np. "liczba osób przebadanych w ciągu ostatnich 24 godzin", podawano dane dzienne (liczba osób przebadanych w czasie doby) - wyjaśnia szpital w Kielcach.
W naszym laboratorium obecnie realizowane jest ok. 120 badań na dobę. Oczekiwanie na wynik nie trwa dłużej niż 8 godzin! Mamy nadzieję, że do końca roku nasze możliwości będą wynosić ok. 200 badań na dobę. Dane raportowane w systemie informatycznym zgodne są z innymi raportowanymi danymi. Jest nam niezmiernie przykro, że staliśmy się powodem zamieszania - dodaje WSZ w Kielcach.
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz