J.Cieszyński: na pierwsze miejsce wysunęło się woj. małopolskie

10 Sierpnia 2020, 12:35

Jak poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, na pierwsze miejsce pod względem liczby nowych zakażeń wysunęło się woj. małopolskie, co jest wynikiem przesiewu w dużych zakładach pracy. Dodał, że przebadano tam 5 tys. osób, a odsetek zakażeń wynosi niecałe 2 proc. Jednocześnie zaznaczył, że łączna liczba zakażeń zakażeń spadła do 619. Przypomniał, że za nami pierwszy weekend obowiązywania regionalnych obostrzeń w powiatach "czerwonych" i "żółtych".

J. Cieszyński podczas poniedziałkowego briefingu mówił, że trwają też badania masowe przesiewowe w Wielkopolsce w powiecie ostrzeszowskim. - Prowadzone będą tak długo, aż przetestowani zostaną pracownicy dużych zakładów pracy i ich rodziny - wskazał.

Podkreślił, że dzisiejszy spadek liczby nowych zachorowań na Śląsku jest skutkiem zakończenia pewnej tury liczby badań przesiewowych na Śląsku. Jednocześnie dodał, że w tym tygodniu rozpocznie się druga tura w tych kopalniach, gdzie już były prowadzone przesiewy.

Wzmożone kontrole w "żółtych" i "czerwonych" strefach

Ponadto informował, że w związku z wprowadzeniem regionalnych obostrzeń trwają tam też wzmożone kontrole.

- W obszarze woj. ślaskiego było 648 interwencji w ciągu ostatniej doby; większość zakończonych pouczeniem. W woj. małopolskim było 769 interwencji, a w woj. łódzkim - 467 - mówił i dodał, że to efekt bardzo dobrej współpracy GIS i policji. - Widzimy, że w wielu miejscach poziom przestrzegania obostrzeń wyraźnie wzrósł. Liczymy na to, że pozwoli to realizować trend zniżkowy - podkreślił.

Pytany o to, czy i kiedy do listy powiatów zostaną dopisane nowe, odparł, że informacja jest analizowana na bieżąco i będzie aktualizowana dwa razy w tygodniu, a "jest prawdopodobne że niektóre powiaty z tej listy zostaną wykreślone, bo sytuacja się poprawia". Jednocześnie zastrzegał, że jest jeszcze za wcześnie na ocenę kompleksową funkcjonowania tych stref.

Teleporady

Wiceminister poinformował, że w tym tygodniu resort powinien opublikować zalecenia dotyczące standardu realizacji teleporad w POZ. Są one obecnie w opiniowaniu. - Odpowiadamy na potrzebę, przygotowaliśmy standard organizacyjny dla POZ. Mam nadzieję, że będzie to dobry dokument - stwierdził.

Jednocześnie dodał, że w tym tygodniu MZ opublikuje raport z satysfakcji pacjentów z teleporad. - Średnio teleporady w skali do 10 uzyskały 8 - zdradził wiceminister.

Zakup respiratorów

J. Cieszyński pytany o informacje o prowadzonym przez prokuraturę postepowaniu ws. odpowiedzialności za zakup respiratorów od firmy E&K odparł, że to naturalne jest, iż prokuratura prowadzi postępowanie, aby ustalić wszelkie fakty,  po tym, jak zostało do niej złożone zawiadomienie (w tym przypadku przez posłów PO).

Po raz kolejny zapewnił, że MZ jest w stałym kontakcie z firmą E&K, które informowała, że zwróci pełne kwoty za niezrealizowaną część umowy, a także płaci odsetki należne MZ.

Wiceminister podkreślił, że nie uchyla się od odpowiedzialności za zakup respiratorów i to on podpisywał wszelki dokumenty związane z tymi zakupami. Jak mówił, w tamtym momencie uznał, że jest to sprzęt, którego polski system ochrony zdrowia potrzebuje i działał zgodnie z interesem publicznym.

Dodał, że z obecnych informacji od producentów wynika, że nowe dostawy sprzętu będą możliwe dopiero w przyszłym roku. 

Poinformował, że w ramach zakupów MZ do magazynów resortu trafiło 200 sztuk respiratorów, a w ramach zakupów realizowanych przez inne instytucje rządowe - są też kolejne sztuki. - Na podstawie zakupu ministerstwa i innych instytucji państwowych liczba respiratorów jest wystarczająca. Obłożenie respiratorów na ten moment w szpitalach jednoimiennych nie przekracza 10 proc. - zapewniał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz