Sputnik V- pierwsza na świecie zarejestrowana szczepionka przeciw koronawirusowi

11 Sierpnia 2020, 14:42 Szczepienia

Prezydent Władimir Putin poinformował we wtorek, że Rosja stała się pierwszym krajem na świecie, który udzielił zgody organów regulacyjnych na dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionka nadal nie zakończyła trzeciej fazy badań klinicznych.

Zgodnie z danymi WHO, na całym świecie obecnie opracowywanych jest ponad 100 potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19. Co najmniej cztery z nich są w końcowej fazie III badań na ludziach.

Tempo wprowadzenia rosyjskiej szczepionki na rynek budzi jednak obawy ekspertów. Szczepionka nadal musi przejść ostateczne testy.

Preparat produkowany jest w centrum im. Nikołaja Gamelei, podległym ministerstwu zdrowia oraz przez firmę Binnofarm należący do rosyjskiego konglemeratu Sistema. Producent uspokaja, że szczepionka trafi do masowej produkcji dopiero pod koniec roku. Zgoda regulatora otwiera jednak drogę do masowego zaszczepienia rosyjskiej populacji, a dostęp do szczepień już na przełomie sierpnia i września mają otrzymać lekarze i nauczyciele.

Ostatni etap badań klinicznych nad szczepionką rozpocznie się wkrótce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na Filipinach. Tempo, w jakie narzuciła Rosja zatwierdzając szczepionkę przed końcem ostatnich etapów testów bezpieczeństwa i skuteczności, niepokoi niektórych naukowców. 

Córka Putina już zaszczepiona

Przemawiając na posiedzeniu rządu w telewizji państwowej Putin odrzucił te obawy, mówiąc, że szczepionka opracowana przez moskiewski Instytut Gamaleya jest bezpieczna oraz została podana jednej z jego córek.

- Wiem, że działa dość skutecznie, tworzy silną odporność i powtarzam, przeszła wszystkie niezbędne kontrole - powiedział Władimir Putin.

Kirill Dmitriev, szef rosyjskiego suwerennego funduszu inwestycyjnego, rejestrację szczepionki określił historycznym „momentem Sputnika”, porównywalnym do wystrzelenia przez Związek Radziecki w 1957 r. Sputnika 1, pierwszego na świecie satelity. Stąd szczepionka będzie sprzedawana na rynkach zagranicznych pod nazwą „Sputnik V”.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz