ECDC wzywa kraje UE do zaostrzania obostrzeń

11 Sierpnia 2020, 16:18 pandemia epidemia koronawirus wirus maska

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wezwała państwa członkowskie, gdzie odnotowywany jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem, do przywrócenia obostrzeń kontrolnych, jednocześnie ostrzegając przed „prawdziwym odrodzeniem” epidemii w kilku krajach.

 

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydało ostrzeżenie przed „ryzykiem dalszej eskalacji Covid-19” na całym kontynencie. Jak zaznaczono w oświadczeniu: „podczas gdy wiele krajów testuje obecnie łagodne i bezobjawowe przypadki, co zaowocowało zwiększoną liczbą potwierdzonych przypadków zakażeń, w kilku krajach następuje prawdziwe odrodzenie epidemii w wyniku złagodzenia środków dystansu społecznego”.

ECDC dodaje, że ​​pandemia Covid-19 nadal „stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego”. W komunikacie stwierdzono, że od czasu złagodzenia ograniczeń dotyczących podróżowania i ponownego łagodzenia licznych obostrzeń, rozprzestrzenianie się wirusa zostało wznowione.

Agencja przyznała, że ​​w miarę jak pandemia trwa „to naturalne, że ludzie są zmęczeni i ograniczają przestrzeganie środków ochrony zdrowia publicznego”. Jednocześnie - dalszy wzrost zachorowalności na Covid-19 i związane z tym hospitalizacje i zgony można złagodzić, jeśli w odpowiednim czasie zostaną ponownie wprowadzone lub wzmocnione odpowiednie środki kontroli - zaznacza agencja.

W przypadku krajów, które obserwują wzrost, „ryzyko dalszej eskalacji COVID-19 jest wysokie”. ECDC ostrzega, że jeśli kraje te nie wprowadzą lub nie wzmocnią ograniczeń, ryzyko jest „bardzo wysokie”.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz