Szczepionki przeciw COVID-19. Umowa między Moderna i USA o wartości 1,5 mld USD

12 Sierpnia 2020, 15:06 Szczepienia

Rząd Stanów Zjednoczonych zawarł umowę z Moderna Inc. na wyprodukowanie i dostarczenie 100 milionów dawek potencjalnej szczepionki przeciw Covid-19, po jej zatwierdzeniu - informuje Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA.

 

 
Szczepionka o nazwie mRNA-1273 została opracowana przez firmę Moderna we współpracy z rządem USA. Producent otrzymał wcześniej pomoc rozwojową od Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych oraz Amerykańskiego Urzędu ds. Badań i Rozwoju (BARDA).
 
Zaawansowane badanie kliniczne kandydata na szczepionkę Moderny, które rozpoczęło się 27 lipca, jest pierwszym finansowanym przez rząd, badaniem klinicznym III fazy szczepionki Covid-19 w Stanach Zjednoczonych.
 
W ramach umowy opiewającej na 1,525 mld USD, rząd Stanów Zjednoczonych stanie się nabywcą 100 milionów dawek szczepionek, które zostaną wykorzystane w ramach masowych, darmowych szczepień obywateli USA. Umowa przewiduje także możliwość domówienia kolejnych, 400 mln dawek tej szczepionki.
 
 
Operacja Warp Speed - jaki koszt szczepionek przeciw COVID-19?
 
 - Tworząc portfolio szczepionek dla Operacji Warp Speed (rządowy program na rzecz rozwoju szczepionek przeciw COVID), administracja Donalda Trumpa zwiększa prawdopodobieństwo, że Stany Zjednoczone będą miały co najmniej jedną bezpieczną i skuteczną szczepionkę do 2021 roku - mówił sekretarz Zdrowia i Opieki Społecznej, Alex Azar.
 
W lipcu rząd USA zawarł podobną umowę z firmą Pfizer na wyprodukowanie 100 mln dawek szczepionki. W sierpniu podpisano kolejną umowę gwarantującą 100 mln dawek potencjalnej szczepionki od Janssenem. Podobne umowy zawarte zostały z GlaxoSmithKline, Sanofi Pasteur, Novavax i AstraZeneca.
 
W ramach Operacji Warp Speed rząd Stanów Zjednoczonych zawarł umowy z:
 
  • Moderna: 955 mln USD (dofinansowanie rozwoju szczepionki) + 1,5 mld USD za 100 mln dawek szczepionki (25 USD/dawkę)
  • Sanofi i GlaxoSmithKline: 2,1 mld USD - dofinansowanie rozwoju szczepionki oraz zakup 100 mln dawek szczepionki (do 21 USD/dawkę)
  • Pfizer i Biontech: 1,95 mld USD za 100 mln dawek szczepionki  (19,5 USD/dawkę)
  • Novavax: 1,6 mld USD - dofinansowanie rozwoju szczepionki oraz zakup 100 mln dawek szczepionki (do 16 USD/dawkę)
  • Johnson & Johnson (Janssen): 1 mld USD za 100 mln dawek szczepionki (10 USD/dawkę)
  • AstraZeneca: 1,2 mld USD - dofinansowanie rozwoju szczepionki oraz zakup 300 mln dawek (do 4 USD/dawkę)
 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz