Jest nowa lista powiatów z największą liczbą zakażeń

13 Sierpnia 2020, 12:41
13 Sierpnia 2020, 12:41

Ministerstwo zdrowia uaktualniło listę powiatów tzw. "zółtych" i "czerwonych", czyli tych, gdzie jest największa liczba nowych zakażeń i gdzie obowiązują dodatkowe obostrzenia. Podział ten obowiązuje od soboty, gdy było to 19 powiatów. Natomiast na uaktualnionej dziś liście jest 18 powiatów, w tym niektóre nowe, a niektóre zmieniły swój status. Obostrzenia będą tam obowiązywały od piątku.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przypomniał podczas konferencji, że podział powiatów wprowadzono, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażeń i dodał, że ze względu na wprowadzone restrykcje, przynajmniej w części powiatów widać było spadek liczby zakażeń.

- W pierwszej partii powiatów, które przedstawiliśmy było 19 obszarów. W aktualnej partii jest ich 18 - poinformował.

Dodał, że główne przyczyny tego, że jakiś powiat się na tej liście pojawił, to wydarzenia, w których uczestniczyło dużo osób, które na co dzień ze sobą nie przebywają, czyli przede wszystkim były to wesela.

Jak poinformował j. Cieszyński, od jutra w strefie czerwonej będą powiat: nowosądecki, miasto Nowy Sącz, powiat rybnicki, powiat wodzisławski, miasto Ruda Śląska, powiat ostrzeszowski, Jastrzębie Zdrój (przeszło ze strefy żółtej), powiat wieluński oraz miasto Rybnik.

W strefie żółtej znajdzie się powiat pszczyński (do tej pory w strefie czerwonej), powiat cieszyński, wieruszowski, miasto Żory, oraz powiaty, które do tej pory były w strefie zielonej, czyli powiat raciborski, limanowski, grajewski, miasto Biała Podlaska i powiat nowotarski.

J. Cieszyński wskazał, że miasto Biała Podlaska jest to przykład takiego miejsca, gdzie wesele i kilkadziesiąt nowych przypadków, które się tam pojawiły było powodem tego, że to miasto dołączyło do listy powiatów z dodatkowymi obostrzeniami.

Z kolei strefę żółtą opuściły powiat przemyski i miasto Przemyśl, powiat kępiński, powiat wieruszowski, powiat pińczowski i powiat jarosławski.

Lista ostrzegawcza

Wiceminister poinformował też o liście ostrzegawczej, czyli liście powiatów, gdzie jeżeli będzie istotny wzrost zakażeń, to mogą się zakwalifikować do strefy żółtej. Na tej liście jest powiat tatrzański. Jak mówił J. Cieszyński, to powiat gdzie z całej Polski przyjeżdżają turyści,dlatego szczególnie istotne jest to, aby w tych warunkach zachować reżim sanitarny (...), korzystać z masek, płynu do dezynfekcji i zachowywać dystans społeczny. - W tym powiecie, a także w powiecie kępińskim, bialskim, zwoleńskim i słubickim, szczególnie trzeba tych zasad przestrzegać, bo ryzyko trafienia do strefy żółtej jest tam istotne - podkreślił. Dodał, że takie ryzyko jest także wobec powiatów, które opuściły strefę żółtą.

Pytany o to, czy w przypadku zagrożonych powiatów, wśród których są też popularne miejscowości turystyczne, powinniśmy wstrzymać się z wyjazdami do nich, odparł, że lista powiatów, stanowi pewną informację dla sopłęczeństwa, że są to miejsca gdzie liczba zakażeń rośnie, jednak każdy może na własny użytek dokonać oceny, czy to, z jakiego powodu chciał się do danego powiatu udać, jest na tyle istotne, aby to zrobić. J.Cieszyński przypomniał też, że rozporządzenie nie ogranicza działalności hotelarskiej w powiatach "zółtych" i "czerwonych".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz