Przepisy o karaniu lekarzy. MZ i MS pracują nad zmianami?

13 Sierpnia 2020, 13:33 prawo przepisy

- Ministerstwo zdrowia wspólnie z ministerstwem sprawiedliwości pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, których celem jest rozwianie tych wątpliwości - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński mówiąc o przepisach dotyczących karania lekarzy za błędy lekarskie i zaostrzonych w tym zakresie przepisach wprowadzonych w czerwcu br. w ramach tarczy 4.0.

- Zmiany w Kodeksie karnym zostały wprowadzone zgodnie z intencją projektodawców nie w celu uderzenia w lekarzy i inne osoby wykonujące zawody medyczne, tylko w celu wyeliminowania sytuacji, gdy sprawcy pospolitych przestępstw, ze względu na przyjętą w Polsce linię orzeczniczą sądów, są traktowani niezwykle łagodnie - wyjaśniał J. Cieszyński. Dodał, że ministerstwo sprawiedliwości podawało szereg przykładów na to, że tak właśnie jest, że przestępstwa zuchwałych kradzieży, przestępstwa na tle seksualnym były karane bardzo niskimi - w ocenie ministerstwa i ocenie społecznej - karami grzywny i ze względu na to zmiana została wprowadzona.

Jak zapewniał, "absolutnie nie było intencją projektodawcy w jakikolwiek sposób wpływać  na sytuację osób wykonujących zawody medyczne" 

Wyjaśnił, że odbył się szereg spotkań przedstawicieli ministerstwa sprawiedliwości z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej, podczas których przedstawiciele NRL uzyskali wyjaśnienia dlaczego zdaniem MS ta sytuacja nie wpływa na sytuację lekarzy. Dodał, że wskazywano m.in. jak wyglądało orzecznictwo, ile było takich spraw, jakie tam zapadały wyroki i zdaniem MS ta sytuacja została przedstawicielom środowiska lekarskiego wyjaśniona.

Jednocześnie J.Cieszyński stwierdził, że ministerstwo zdrowia wspólnie z MS pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, których celem jest rozwianie tych wątpliwości.

- Ja się zgadzam z tym, że jeżeli takie wątpliwości istnieją, to należy je rozwiewać zarówno w takiej pilnej formie bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami samorządów zawodowych, co nastąpiło, a także, jeżeli zostanie to uznane za konieczne, w formie zmian legislacyjnych. I w tej sprawie toczy się ożywiona korespondencja pomiędzy MZ i MS - mówił wiceminister.

Pytany o to, kiedy może być finał tych prac, odparł: - W momencie gdy te przepisy, czy też kierunek tych zmian zostanie wyznaczony, z pewnością poinformujemy opinię publiczną.

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz