Najnowsze dane PKB. Tak źle nie było od 25 lat

14 Sierpnia 2020, 10:23
14 Sierpnia 2020, 10:23

Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto PKB niewyrównany sezonowo w II kwartale 2020 roku zmniejszył się realnie o 8,2 proc. r/r - podał GUS.

Zdecydował COVID-19

W II kwartale 2020 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zmniejszył się realnie o 8,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 7,9 proc. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) zmniejszył się realnie o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Prezentowany szybki szacunek PKB za II kwartał 2020 r. uwzględnia efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom pandemii. Metody i źródła danych wykorzystane do szacunku PKB nie uległy zmianie. W zakresie źródeł danych zostały podjęte działania mające na celu zapewnienie ich kompletności i porównywalności - czytamy w informacji Głównego Urzędu Statystycznego.

Drugiego takiego kwartału nie było w ostatnich 25 latach

Jak komentuje dział analiz Banku Pekao S.A., PKB spadł w II kwartale o 8,2 proc. r/r i 8,9 proc. kw/kw - to nieco powyżej oczekiwań rynku, ale w granicach tego, czego należało się spodziewać w tych bezprecedensowych okolicznościach. "Nie trzeba dodawać, że drugiego takiego kwartału nie było w ostatnich 25 latach."

Rozpatrując sam II kwartał - Polska wypada nieco lepiej od Niemiec, ale trochę gorzej od aktualnych europejskich liderów - piszą dalej analitycy Banku Pekao.

Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowania pierwszego regularnego szacunku PKB za II kwartał 2020 r., który zostanie opublikowany w dniu 31.08.2020 r.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz