J.Cieszyński: Polska jednym z liderów w negocjacjach o szczepionkę

14 Sierpnia 2020, 10:16 Janusz Cieszyński (MZ)

Polska jest jednym z liderów w negocjacjach, aby pozyskać szczepionkę na koronawirusa - ocenia wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jak mówi, według wszelkiego prawdopodobieństwa szczepionka z rekomendacją ekspertów powinna być dostępna pod koniec tego roku.

J. Cieszyński w piątek w Polskim Radiu 24 podkreślał, że powinniśmy poczekać na szczepionkę na koronawirusaod znanego producenta, który ma doświadczenie w tworzeniu takich preparatów.

- Wiem, że ponad 200 zespołów na całym świecie prowadzi badania w kierunku takiej szczepionki. Według wszelkiego prawdopodobieństwa szczepionka z rekomendacją ekspertów powinna być dostępna pod koniec tego roku - wskazywał wiceminister.

Jak mówił, kiedy ta szczepionka już będzie dostępna i będziemy wiedzieli, że jest bezpieczna, to "ważne jest, aby Polska była przy stole negocjacyjnym i była krajem, do którego trafi ona w pierwszej kolejności".

Wyjaśnił, że negocjacje z producentami prowadzone są przez Unię Europejską. - W ramach tych negocjacji Polska jest jednym z liderów - zaznaczył.

- Nie mogę za bardzo mówić o szczegółach, ale udział polskiego przedstawiciela jest aktywny i myślę, że z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że w istotny sposób wpłynął na ich przebieg i żeby pozyskać taką szczepionkę szybciej, ale też na bardziej atrakcyjnych warunkach - stwierdził J.Cieszyński.

Odniósł się też do pytania o ogłoszenie w tym tygodniu przez prezydenta Rosji zarejestrowania pierwszej szczepionki na koronawirusa i jak mówił, nie ma żadnych informacji, które pozwalałyby potwierdzić, że to produkt wysokiej wiarygodności. - Każdy jest w stanie ocenić we własnym zakresie, jak deklaracja Putina przekłada się na skłonność do skorzystania z tej szczepionki - dodał. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz