KE po rozmowach z J&J w sprawie zakupu szczepionek przeciw COVID-19

14 Sierpnia 2020, 10:12 Ursula von der Leyen komisja europejska

Komisja Europejska zakończyła wstępne rozmowy z firmą Johnson & Johnson w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19.

Jak informuje Komisja Europejska, umowa z Johnson & Johnson (należący do grupy J&J producent Janssen) przewiduje możliwość zakupu szczepionki dla wszystkich państw członkowskich UE, a także przekazywania darowizn do krajów o niższym i średnim dochodzie lub przekierowania do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

Po wstępnych rozmowach na szczeblu unijnym, Komisja przewiduje, że po udowodnieniu statusu szczepionki przeciwko COVID-19 jako skutecznej i bezpiecznej, Komisja zagwarantowała dostęp do 200 milionów dawek z możliwością domówienia kolejnych, 200 milionów dawek szczepionki. 

- Życie naszych obywateli i nasza gospodarka potrzebują bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Dzisiejsze rozmowy przybliżają nas do osiągnięcia tego. Komisja dokłada wszelkich starań, w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi i  firmami farmaceutycznymi, aby aktywnie przyczynić się do osiągnięcia tego celu-  mówiła po czwartkowych negocjacjach Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. 

- Bezpieczna i skuteczna szczepionka zdecydowanie przyczyni się do ochrony obywateli przed wirusem. Będziemy nadal pracować ramię w ramię z naszymi państwami członkowskimi, aż szczepionka dotrze do wszystkich - podkreśliła Stella Kyriakides, komisarz ds. Zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Szczepionka ma być finansowana z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. Wartość przewidywanej umowy nie jest jeszcze znana. Analogiczna umowa na przedterminowy zakup 100 mln dawek szczepionek między J&J a administracją Stanów Zjednoczonych opiewała na wartość 1 mld USD (10 USD/dawkę).

Do tej pory Komisja Europejska podpisała umowy intencyjne dotyczące zakupów potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19 od producentów: Sanofi i GlaxoSmithKline (300 mln dawek) oraz AstraZeneca (do 400 mln dawek), gdy tylko okaże się, że ich produkty są bezpieczne i skuteczne.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz