Bezpłatne szczepienie przeciw grypie także dla farmaceutów?

14 Sierpnia 2020, 13:16 szczepienie

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie, w związku z epidemią koronawirusa, w tym sezonie będą przysługiwały nie tylko lekarzom, pielęgniarkom i innym osobom pracującym z pacjentami w placówkach, które mają kontrakt z NFZ. Mają być bezpłatne także dla farmaceutów i techników pracujących w aptekach - poinformował w piątek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Jak napisał J. Cieszyński na Twiterze, "decyzją MZ wszystkie osoby pracujące z pacjentami w podmiotach mających kontrakt z NFZ, a także farmaceuci i technicy pracujący w aptekach skorzystają w tym roku z bezpłatnych szczepień na grypę".

 

Zrefundowanie szczepień przeciwko grypie dla medyków zapowiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Przypomnijmy, że w sezonie 2019/2020 przeciw grypie zaszczepiło się zaledwie 4,12 proc. Polaków, w sezonie poprzednim 3,9 proc. Najwyższy stan zaszczepienia odnotowano w grupie osób w wieku powyżej 65 lat- 15,1 proc., czyli jedynej grupie, dla której szczepienie to jest częściowo refundowane (50 proc.).

Czy medycy szczepią się przeciwko grypie?

NIZP-PZH przywołuje na swojej stronie dane z sondażu prezentowanego w czasie konferencji Flu Meeting 2017 zorganizowanej w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy przeprowadzonego w marcu 2017 roku na reprezentatywnej grupie 1501 lekarzy oraz 226 pielęgniarek. Wynika z niego, że poprawił się stan zaszczepienia personelu medycznego. 32,2 proc. lekarzy i 19,9 proc. pielęgniarek zadeklarowało, że zaszczepiło się przeciw grypie w sezonie 2016/2017, co stanowiło średnio 22,6 proc. personelu medycznego.

Spośród lekarzy najczęściej szczepili się pediatrzy (53,7 proc.) i lekarze rodzinni (52,1 proc.), a najmniej chętnie: ortopedzi i psychiatrzy (17 proc.). Najwięcej lekarzy i pielęgniarek szczepiło się w województwie opolskim (50,5 proc.), a najmniej w podlaskim (zaledwie 4,8 proc.).  Najrzadziej przeciwko grypie szczepiły się położne – zaledwie 10 proc.

 

Polecamy także:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz