Jak napisał J. Cieszyński na Twiterze, "decyzją MZ wszystkie osoby pracujące z pacjentami w podmiotach mających kontrakt z NFZ, a także farmaceuci i technicy pracujący w aptekach skorzystają w tym roku z bezpłatnych szczepień na grypę".
Zrefundowanie szczepień przeciwko grypie dla medyków zapowiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Przypomnijmy, że w sezonie 2019/2020 przeciw grypie zaszczepiło się zaledwie 4,12 proc. Polaków, w sezonie poprzednim 3,9 proc. Najwyższy stan zaszczepienia odnotowano w grupie osób w wieku powyżej 65 lat- 15,1 proc., czyli jedynej grupie, dla której szczepienie to jest częściowo refundowane (50 proc.).
Czy medycy szczepią się przeciwko grypie?
NIZP-PZH przywołuje na swojej stronie dane z sondażu prezentowanego w czasie konferencji Flu Meeting 2017 zorganizowanej w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy przeprowadzonego w marcu 2017 roku na reprezentatywnej grupie 1501 lekarzy oraz 226 pielęgniarek. Wynika z niego, że poprawił się stan zaszczepienia personelu medycznego. 32,2 proc. lekarzy i 19,9 proc. pielęgniarek zadeklarowało, że zaszczepiło się przeciw grypie w sezonie 2016/2017, co stanowiło średnio 22,6 proc. personelu medycznego.
Spośród lekarzy najczęściej szczepili się pediatrzy (53,7 proc.) i lekarze rodzinni (52,1 proc.), a najmniej chętnie: ortopedzi i psychiatrzy (17 proc.). Najwięcej lekarzy i pielęgniarek szczepiło się w województwie opolskim (50,5 proc.), a najmniej w podlaskim (zaledwie 4,8 proc.). Najrzadziej przeciwko grypie szczepiły się położne – zaledwie 10 proc.
Polecamy także:
- J.Cieszyński: Polska jednym z liderów w negocjacjach o szczepionkę
- Refundacja szczepień p. grypie dla medyków: jutro polecenie dla NFZ
- Szczepienia przeciw grypie. Dla kogo?
- Szczepienia przeciw grypie: co rekomenduje GIS?
- Polska przystąpi do unijnych zakupów szczepionek przeciw COVID?
- Szczepienie na grypę może pomóc w walce z koronawirusem
- Kiedy szczepionka na koronawirusa? Zaskakująca data
- COVID-19 - Czy Polacy chcą się szczepić? Sondaż.