Wielka Brytania: zmiany w strukturach publicznej ochrony zdrowia

17 Sierpnia 2020, 11:30 wielka brytania united kingdom

Sekretarz zdrowia Matt Hancock w tym tygodniu ma ogłosić, że Public Health England (PHE) - agencja wykonawcza brytyjskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej - zostanie zastąpiona przez nową agencję.

O planach brytyjskiego rządu informuje The Sunday Telegraph. Gazeta donosi, że nowa agencja będzie nosić nazwę "Narodowego Instytutu Ochrony Zdrowia". Jej struktura organizacyjna ma być wzorowana na niemieckim Instytucie Roberta Kocha.

Decyzja o zastąpieniu PHE nowym ciałem wykonawczym może mieć związek z (negatywnie ocenianą) reakcją instytutu ds. zdrowia publicznego na zagrożenie epidemiczne na wyspach. Niektórzy eksperci w swoich wypowiedziach nie kryją obaw, że decyzja ta jest jedynie ruchem politycznym i próbą znalezienia "kozła ofiarnego" i usprawiedliwieniem błędnych decyzji rządu.

- PHE zatrudnia jednych z najlepszych, najzdolniejszych i najbardziej pracowitych klinicystów i ekspertów, jakich mamy. Jest ich po prostu za mało, co częściowo tłumaczy stałe ograniczanie finansowania w ciągu ostatnich siedmiu lat. Być może potrzebujemy bardziej skonsolidowanej struktury, ale nie powinniśmy winić PHE za porażkę systemu ochrony zdrowia, w którego pHE jest tylko jednym z elementów - komentuje dla The Guardian prof. Sir Simon Wessely, prezes Royal Society of Medicine i były doradca rządowy.

- Absolutnie nie możemy pozwolić, aby PHE i jego pracownicy wzięli na siebie winę za szersze uchybienia i decyzje rządu. Biorąc pod uwagę, że piąty dzień z rzędu odnotowano ponad 1000 nowych przypadków Covid-19 w Wielkiej Brytanii, musimy poważnie zastanowić się, czy teraz jest odpowiedni czas na podjęcie tak pozornie poważnej restrukturyzacji - mówi dr Chaand Nagpaul, przewodniczący rady zarządzającej British Medical Association.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz