W.Kraska: jesteśmy, pracujemy, kończymy strategię na jesień

19 Sierpnia 2020, 12:03 Ministerstwo Zdrowia

- Jesteśmy, pracujemy, kończymy prace nad strategią na jesień - stwierdził wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas środowego briefingu, dzień po rezygnacji z funkcji ministra zdrowia przez Łukasza Szumowskiego. Zapowiedział, że strategia została przedstawiona we wtorek na zespole kryzysowym premierowi, a teraz trwają prace nad rozporządzeniami, tak aby np. lekarze rodzinni mogli kierować pacjentów na testy w kierunku koronawirusa.

- Każdy ma rozdzielone zadania, które są wykonywane. Prace ministerstwa nie są zaburzone - podkreślił W. Kraska pytany o prace resortu po odejściu ministra Ł.Szumowskiego oraz wiceministra Janusza Cieszyńskiego. Dodał, że minister uzależniał swoje odejście od powstania rekomendacji na jesień, a strategia opracowywana przez zespół w MZ została wczoraj przedstawiona na zespole kryzysowym premierowi i zespołowi.

W. Kraska pytany czy to on będzie nowym ministrem zdrowia, podkreślił, że bardzo mile wspomina okres pracy z ministrem Szumowskim. - Wiele się przy nim nauczyłem rzeczy dobrych - mówił. -  Decyzja o tym, kto będzie ministrem, jest w rękach premiera i myślę, że do końca tygodnia zostanie ogłoszona - dodał. 

Zmiany w sieci szpitali

Jak wyjaśnił, w porównaniu do wiosny strategia przewiduje m.in. modyfikację systemu szpitali jednoimiennych. Przypomniał, że na wiosnę było ich 22, a wykorzystanie łóżek w szczycie było na poziomie 25 proc. - Dlatego chcemy zmniejszyć liczbę tych szpitali - mówił i dodał, że np. będzie jeden szpital na dwa województwa, ale szpitale jednoimienne mają obsługiwać pacjentów z koronawirusem z różnymi schorzeniami.

Izolatki dla pacjentów z podejrzeniem

- W szpitalach wojewódzkich i powiatowych chcemy stworzyć izolatki, w których pacjenci z podejrzeniem byliby diagnozowani. Byłoby przynajmniej jedno stanowisko oiom-owe przy tych izolatkach, aby w razie pogorszenia stanu zdrowia podczas oczekiwania na wynik, pacjenci byli dobrze zaopiekowani i potem przewiezieni do szpitala jednoimiennego - wyjaśnił W.Kraska. 

Rola lekarzy POZ

- Bardzo ważnym zadaniem na wiosnę jest rola lekarza rodzinnego. Chcemy, aby lekarz rodzinny też mógł kierować pacjentów na badania w kierunku koronawirusa - dodał. Jednocześnie wyjaśnił, że warunkiem będzie spełnienie przez pacjenta warunków z checklisty, która zostanie przygotowana dla lekarzy. Wywiad z pacjentem będzie mógł być przeprowadzony przez telefon. Na tej podstawie lekarz będzie mógł wydać skierowanie na badanie w kierunku koronawirusa.  - Taka możliwość pojawi się być może już na początku września, ale pracujemy nad rozporządzeniami - dodał. W. Kraska zapowiedział też, że kierowanie na testy będzie też powiązane z automatycznym kierowaniem pacjenta na kwarantannę.

Jednocześnie mówił, że lekarze POZ oraz AOS oprócz teleporad powinni przyjmować swoich pacjentów fizycznie w gabinetach, ponieważ "pewne schorzenia w telemedycynie nie zawsze możemy wyłapać". Dopytywany wyjaśnił, że według ekspertów nie jest konieczne, aby warunkiem przyjęcia przez specjalistę był pozytywny wynik testu pacjenta w kierunku koronawirusa.

Szczepienia przeciw grypie

- "Chcemy, aby szczepieniami objęte były grupy najwyższego ryzyka, a więc personel medyczny, służby, które są zaangażowane w zwalczanie epidemii Covid-19 a więc służby MSWiA: policję, straż pożarną, straż graniczną, ale także służby Ministerstwa Obrony Narodowej, a więc wojska ochrony terytorialnej, ale także pogranicznicy - mówił wiceminister.

Jak dodał MZ stara się pozyskać dodatkowe partie szczepionki, bo już jest zainteresowanie pacjentów u lekarzy rodzinnych. Zapowiedział, że na początku września będzie dostępna szczepionka donosowa dla dzieci, a w połowie września będą dostępne szczepionki już dla dorosłych.

Wyraził nadzieję, że "ten okres tego roku będzie okresem przełomowym, jeśli chodzi o szczepienia przeciwko grypie". - Myślę, że to jest bardzo ważne, żebyśmy zabezpieczyli się przeciwko wirusowi grypy, jeśli w tej chwili jeszcze nie ma szczepionki przeciwko koronawirusowi - przekonywał. 

Sytuacja epidemiczna

Wiceminister poinformował o danych ze środy co do liczby nowych zakażeń. - Jest dość duża liczba nowych zakażeń; dominują trzy województwa - śląskie, małopolskie i mazowieckie. Nie mamy dużych ognisk, ale wiele mniejszych. Pojawiają się teraz głównie, gdy ludzie wracają z wakacji, bo zapominamy, że koronawirus jest w Polsce - wskazał.

Zapowiedział, że w czwartek podane zostaną ewentualne zmiany na liście powiatów żółtych i czerwonych. Dodał, że "nie wydaje się, aby nastąpiły jakieś większe zmiany".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz