ABM sfinansuje program dla dzieci z białaczką limfoblastyczną

19 Sierpnia 2020, 13:12 dzieci

Rocznie w Polsce na nowotwory choruje ponad 1100 dzieci, a najczęstszym nowotworem złośliwym w tej grupie jest ostra białaczka limfoblastyczna (ALL). Uniwersytet Medyczny w Łodzi - dzięki finansowaniu Agencji Badań Medycznych - rozpoczął projekt badawczy CALL-POL, który obejmie wszystkie dzieci w Polsce ze świeżo rozpoznaną ALL.

Głównym celem projektu CALL-POL jest ułatwienie dostępu do najnowszych terapii dla polskich dzieci chorujących na ostre białaczki

 

Indywidualny dobór terapii

Identyfikacja opcji leczniczych odbędzie się przy użyciu zaawansowanych i ultranowoczesnych narzędzi diagnostyki molekularnej.

Finansowanie z Agencji Badań Medycznych pozwoli na zastosowanie nowoczesnych leków, których działanie jest molekularnie ukierunkowane i dopasowane do każdego pacjenta w sposób indywidualny. Będzie to prawdopodobnie najnowocześniejsza metoda leczenia białaczek na świecie. Takie podejście lecznicze ma na celu zwiększenie wyleczalności białaczki u dzieci do około 95 proc.

- Zaproponowane w ramach projektu CALL-POL metody leczenia białaczki u dzieci umiejscawiają polską onkohematologię dziecięcą w wśród najlepszych na świecie, a co najważniejsze z nowoczesnej terapii finansowanej przez Agencję Badań Medycznych będą korzystać wszystkie dzieci z rozpoznaną ostrą białaczką limfoblastyczną w kraju – podkreśla prof. Wojciech Młynarski – lider projektu CALL-POL.

Program dla 500-600 dzieci

Grupę badaną będą stanowić dzieci z rozpoznaną ALL pochodzące ze wszystkich ośrodków onkologii pediatrycznej w Polsce. Zgodnie z wskaźnikami zachorowalności planowane jest włączenie do badania ok. 550-600 dzieci, zaś średni czas obserwacji to około 46 miesięcy.

Jak informuje ABM, harmonizacja procedur diagnostycznych obejmie scentralizowaną analizę molekularną i genetyczną komórek białaczkowych, co pozwoli na dostosowanie metod leczniczych indywidualnie dla każdego pacjenta. Dodatkowo, modyfikacja terapii będzie oparta o badanie odpowiedzi na zastosowane leczenie, co będzie prowadzone na pomocą identyfikacji nawet pojedynczych komórek białaczki w szpiku kostnym.

Źródło: ABM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz