Na świecie brakuje ponad 10 mln medyków

19 Sierpnia 2020, 16:08

Na świecie brakuje około 10,3 mln (tylu mieszkańców liczy Paryż) pracowników służby medycznej, co utrudnia zapewnienie pacjentom dostatecznej opieki. W 2030 r. liczba ta wzrośnie do 15 mln - alarmuje Polska Misja Medyczna w Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej, który przypada 19 sierpnia.

Jak wskazuje Polska Misja Medyczna, w krajach Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowo-Wschodniej pacjenci idą do lekarza w ostateczności, pokonując kilkanaście kilometrów pieszo (przez wiele godzin). Opieka medyczna jest droga albo nie ma medyka, który wiedziałby, co dolega choremu.

W regiony, w których brakuje medyków, PMM wysyła polskich pracowników ochrony zdrowia, a na miejscu mierzą się oni z wieloma przeciwnościami jak np. brak prądu i dostępu do podstawowego sprzętu medycznego.

– Wcale nie przeraziły mnie „skomplikowane” choroby. Problemem okazały się codzienne i łatwe przypadki. Przy szybkiej i sprawnej pomocy szanse na uratowanie życia dziecka byłyby bardzo duże. Tak bardzo bolał mnie ten schemat: poród – noworodek z infekcją – brak możliwości wykonania podstawowych badań – brak możliwości zastosowania antybiotyku – sepsa – śmierć dziecka – mówi Beata Stecz-Niciak, lekarz położnik, która odbyła misję medyczną w Tanzanii. Jak dodaje, brakuje ogniwa spinającego wysiłki położników i pediatrów oraz pomoc dziecku w przezwyciężeniu choroby, która w Polsce „stawia dzieci na nogi” w 3 dni. Brakującymi elementami często są: antybiotyki, podstawowe badania krwi, tlen, szkolenia dla lokalnego personelu.

 

Ratunek dla noworodków

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej po raz kolejny staje się okazją do apelu. Brak dostępu do opieki medycznej i sprzętu odbiera życie 2,5 mln noworodków rocznie.

– Wszystkim najczęstszym chorobom noworodków jesteśmy w stanie zapobiegać, a wciąż brakuje narzędzi do tego, by wyrównać szanse na ratunek między Europą, a np. Afryką Subsaharyjską. "Inkubator nadziei" to akcja Polskiej Misji Medycznej oraz szansa na ratunek dla noworodka – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z reprezentująca PMM.

Jak podaje PMM, obecnie co najmniej 400 mln ludzi nie ma dostępu do podstawowych usług zdrowotnych, a każdego roku rosnące koszty opieki medycznej pogrążają potrzebujących w coraz większym ubóstwie.

Polska Misja Medyczna dostarcza sprzęt medyczny do najuboższych regionów na świecie, prowadzi szkolenia dla położnych i lekarzy, a kobiety edukuje w zakresie prawidłowego żywienia w czasie ciąży.

źródło: PMM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz