Prezes NRL: potrzebne są szybkie i mądre decyzje

21 Sierpnia 2020, 9:17 pismo dokument podpis

Potrzebne są szybkie i mądre decyzje - wskazuje Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w liście otwartym do nowego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Samorząd lekarski oczekuje pilnego przedstawienia strategii walki z COVID-19, ale też strategii, jak najszybszego wdrożenia takiego modelu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w którym koronawirus nie będzie przesłaniał innych, często dramatycznych problemów medycznych.

Prezes w liście, w imieniu środowiska lekarskiego pogratulował nowemu ministrowi Adam Niedzielski nowym ministrem zdrowia i życzy "sukcesów, które przełożą się na odczuwalną poprawę kondycji polskiej ochrony zdrowia, większą satysfakcję pacjentów, a także możliwość pracy lekarzy i całego personelu medycznego w warunkach na miarę XXI wieku".

"Wiemy jak trudnego zadania podejmuje się Pan Minister w obszarze kluczowym dla bezpieczeństwa kraju i jego obywateli - bezpieczeństwa zdrowotnego, ale także ekonomicznego. Deklarujemy pełną otwartość na dialog i współpracę. To my - lekarze - jesteśmy najbliżej naszych pacjentów (...) Jesteśmy gotowi dzielić się obserwacjami i doświadczeniami" - podkreśla Prezes NRL.

Podstawą otwarta, partnerska rozmowa

Zwrócił uwagę, że ministrowie się zmieniają, a lekarze pozostają w pełnej gotowości i pracują w trudnych warunkach.

A.Matyja podkreślił, że od początku tego roku, lekarze i cały personel medyczny, a przede wszystkim pacjenci, poddani są wyjątkowej próbie, bo do problemów systemu ochrony zdrowia doszła pandemia COVID-19, a zbliżający się sezon grypowy może spowodować załamanie systemu.

"Chcemy dobrze przygotować się do tej walki o zdrowie i życie naszych pacjentów. Liczymy też bardzo na realne wsparcie ze strony nowego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia. Wiemy, że problemów jest wiele i nie rozwiąże się ich z dnia na dzień, ale jesteśmy przekonani, że tylko szczera, otwarta, partnerska rozmowa może doprowadzić do trafnych decyzji" - napisał Prezes NRL.

"Od nowego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia oczekujemy nie tylko pilnego przedstawienia strategii walki z COVID-19, ale przede wszystkim strategii, jak najszybszego wdrożenia takiego modelu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w którym koronawirus nie będzie przesłaniał innych, często dramatycznych problemów medycznych. One istnieją i odłożone w czasie dadzą o sobie znać ze zdwojoną mocą. Stany nagłe, choroby przewlekłe – kardiologiczne, onkologiczne, problemy psychiatryczne, zwłaszcza dzieci i młodzieży nie zaczekają, aż poradzimy sobie z pandemią" - wskazuje szef samorządu lekarskiego. 

W jego ocenie, "potrzebne są szybkie i mądre decyzje".

"Jako środowisko lekarskie, deklarujemy, że jesteśmy otwarci na dialog ze wszystkimi, którzy decydują o kształcie polskiego systemu ochrony zdrowia, a wśród nich z nowym Ministrem Zdrowia. Żywię głęboką nadzieję, że dobro pacjentów i słowa przysięgi Hipokratesa, mimo że resortem nie pokieruje lekarz - będą tworzyć płaszczyznę dla prawdziwie owocnej współpracy" - zakończył list A. Matyja.

Źródło: NIL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz