Politycy o obawach i kredycie zaufania dla nowego MZ

21 Sierpnia 2020, 12:12 SEJM

Adam Niedzielski to osoba kompetentna i decyzyjna - oceniają członkowie sejmowej i senackiej komisji zdrowia. Koalicja nie kryje obaw dotyczących zaplecza politycznego nowego ministra zdrowia.

Lewica: "dobrze, że jest to profesjonalista"

- Wybór oceniam pozytywnie. Pan prezes NFZ Adam Niedzielski, jest drugą (po Franciszce Ciegielskiej) osobą na stanowisku ministra zdrowia, która nie jest lekarzem. Lekarze w toku swoich studiów uczeni są leczenia ludzi, a nie leczenia systemu ochrony zdrowia - mówi dla Polityki Zdrowotnej poseł Marek Rutka (Lewica) i adiunkt Zakładu Zarządzania Organizacjami Publicznymi na uniwersytecie Gdańskim.

 - Mam nadzieje, że Pan minister szybko przystąpi do pracy, ponieważ dobrze zna system finansowania ochrony zdrowia, wyceny świadczeń i procedur medycznych, dzięki czemu nie będzie potrzebował dużego czasu na rozruch, jaki by potrzebował lekarz, nieznający tej specyfiki - ocenia.

- Cieszę się, że jest to profesjonalista, który - mam nadzieje - będzie umiał usprawnić funkcjonowanie ochrony zdrowia. Lewica daje duży kredyt zaufania nowemu ministrowi, który ma szeroka wiedzę ekonomiczną i merytoryczną w zakresie powierzonych kompetencji - dodaje Marek Rutka.

PiS: osoba kompetentna i decyzyjna

 Kandydaturę Adama Niedzielskiego "bardzo dobrze" ocenia także przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, Tomasz Latos (PiS).

-Prezes, a teraz minister zdrowia Adam Niedzielski jest osobą bardzo kompetentną, znającą doskonale zagadnienia ochrony zdrowia i decyzyjną. Uważam, że to bardzo dobra kandydatura. Licze na dobrą współprace ze mną jako szefem komisji. Do tej pory ta współpraca była bardzo dobra - mówi dla Polityki Zdrowotnej Tomasz Latos.

Zapytany o kwestię objęcia teku ministra zdrowia, przez nie lekarza, a ekonomisty, menadżera stwierdza, że "nie widzi żadnych zagrożeń". Dodaje, że "minister nie podejmuje wszystkich decyzji jednoosobowo" a od podejmowania decyzji w kwestiach medycznych, w resorcie zdrowia jest cały sztab ludzi. 

KO: obawy o zaplecze polityczne

Jak komentuje dla Polityki Zdrowotnej, Beata Małecka-Libera (KO), Adamowi Niedzielskiemu nie można odmówić doświadczenia zarządczego. Posłanka nie kryje natomiast obaw dotyczących zaplecza politycznego nowe ministra.

- Nie wiadomo czy (Adam Niedzielski) ma zaplecze polityczne i czy będzie realizował swoją politykę, czy też politykę obecnego rządu i premiera- mówi.

- Ministerstwo jest ogromnie ważne, szczególnie w czasie epidemii. To w jaki sposób jest doceniane i postrzegane w rządzie przez premiera, jest ogromnie ważne. Mam nadzieje, ze ta współpraca będzie się rysowała dobrze. Z tego co powszechnie wiadomo, jest to osoba, która blisko współpracowała z obecnym premierem. Należy jednak pamiętać, że koalicja prawicy jest złożona z 3 ugrupowań. Zobaczymy jakie będzie wsparcie i poparcie dla nowego szefa resortu - mówi Beata Małecka-Libera dodając, że ze strony Koalicji Obywatelskiej, prezes NFZ obejmujący tekę ministra otrzymuje kredyt zaufania. 

W jej ocenie istotne jest także to, kto obejmie stanowisko sekretarza stanu w resorcie zdrowia, gdyż "w aspekcie typowo medycznym, w tym momencie, to będzie bardzo ważne stanowisko"

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz