Ł.Szumowski o nominacji A.Niedzielskiego: "Rewelacyjny wybór"

21 Sierpnia 2020, 11:47 szumowski

"Rewelacyjny wybór" - tak ocenił ustępujący minister zdrowia Łukasz Szumowski nominację na to stanowisko dotychczasowego prezesa NFZ Adama Niedzielskiego. - Myślę, że to jest chyba najlepsza decyzja w tej chwili dla polskiego systemu ochrony zdrowia - mówił Ł.Szumowski podkreślając udział i doświadczenie doświadczenie A. Niedzielskiego w walce z Covid-19.

Odchodzący minister w piątek podczas wspólnego wystąpienia dla mediów, przypomniał, że z A. Niedzielskim od pół roku spotykał się prawie codziennie omawiając bieżące sprawy i działania dotyczące epidemii m.in. w ramach zespołu kryzysowego.

Ł.Szumowski dodał, że osobiście go cieszy, że "osoba, która przez tyle miesięcy uczestniczyła jako jedna z głównych osób w tym zespole kryzysowym, zna każde kulisy wszystkich przygotowań, regulacji, działań związanych z epidemią, przejmuje stery i dalej będzie funkcjonować już jako główna osoba w tym urzędzie i dalsze działania związane z epidemią wykonywać".

- Ma doświadczenie w w walce z COVID. Brał udział w podejmowaniu decyzji, a potem musiał je wdrażać w praktyce - mówił Ł.Szumowski.

Ł.Szumowski pogratulował też A. Niedzielskiemu.  - Myślę, że to najlepsza decyzja w tej chwili dla polskiego systemu ochrony zdrowia - stwierdził.

Ekonomista nie medyk, ale zna system 

Podkreślił, że pierwszy raz od wielu wielu lat szefem resortu zdrowia zostanie nie lekarz, nie medyk, ale osoba z wykształceniem ekonomicznym. Przypomniał, że taką osobą była też b. minister Franciszka Cegielska, a opinie o niej były niezwykle dobre i "była to osoba, która my wszyscy, medycy ceniliśmy niezwykle".

Zapewnił, że A. Niedzielski zna system służby zdrowia, bo kierował NFZ, czyli organem, który ma najbliższy kontakt ze wszystkimi świadczeniodawcami i doprowadził do tego, że NFZ ma wzrost zaufania Polaków. Jak mówił, A. Niedzielski, łączy wiedzę i doświadczenie zarządcze, managerskie, ekonomiczne z ogromnym doświadczeniem w obszarze medycyny, bo NFZ jest częścią służby zdrowia.

Współpraca ze środowiskiem pacjentów

Zwrócił uwagę, że jedną z pierwszych decyzji A.Niedzielskiego jako prezesa NFZ, było zaproszenie organizacji pacjenckich do dialogu, "co pokazuje jakim człowiekiem jest i jak podchodzi do funkcji". Ł.Szumowski dodał, że funkcja i prezesa NFZ i ministra zdrowia jest służebna. - To pacjenci, dla których ten system funkcjonuje, są najważniejsi - dodał.

Podkreślił też, że od 2016 zadowolenie Polaków ze służby zdrowia wzrosło o blisko 30 proc. i wzrosło istotnie też zadowolenie z działań NFZ, a "ogromną zasługę ma tu prezes Niedzielski".

- Ja osobiście się bardzo cieszę. Uważam, że to rewelacyjny wybór pana premiera - stwierdził na zakończenie Ł.Szumowski.

Z kolei A.Niedzielski stwierdził, że jego przesłaniem będzie: "wszystkie ręce na pokład".A.Niedzielski: Moim przesłaniem będzie - wszystkie ręce na pokład

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz