Przypomnijmy, że to już kolejne podejście do spionizowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Po raz pierwszy o planach resortu (a właściwie Prawa i Sprawiedliwości) dowiedzieliśmy się podczas procedowania rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu procedowania. Wówczas przepisy dot. pionizacji NFZ znalazły się w części wniesionych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości poprawek do projektowanej ustawy.
Przypomnijmy, że prace nad ustawą nie zostały zakończone, jednocześnie resort zdrowia już przygotowuje grunt do usprawnienia zmian organizacyjnych w Funduszu. Tym razem to resort skierował do opiniowania projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie nadania statutu Narodowemu Funduszowi Zdrowia.
-Konieczność nowelizacji przedmiotowego rozporządzenia wynika ze zmian organizacyjnych w Narodowym Funduszu Zdrowia, polegających na dokonaniu jego pionizacji przez ujednolicenie sposobu funkcjonowania Funduszu - uzasadnia Ministerstwo Zdrowia.
Projekt rozporządzenia zmienia strukturę organizacyjną:
Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia, przez:
a) przekształcenie:
– Biura Kadr i Szkoleń w Biuro Spraw Pracowniczych mające na celu zaakcentowanie kluczowej roli pracowników jako jednej z grup interesariuszy Strategii NFZ oraz podkreślenie usługowej roli Biura Spraw Pracowniczych wobec pracowników,
– Departamentu Obsługi Pacjenta w Departament Obsługi Klientów mające na celu zaakcentowanie szerszego spektrum interesariuszy obsługiwanych przez NFZ za pośrednictwem tego departamentu (osoby zdrowe, pacjenci, świadczeniodawcy),
b) połączenie komórek:
- Pełnomocnika do Spraw Informacji Niejawnych, Specjalisty do Spraw BHP, Inspektora Ochrony Danych w Biuro Bezpieczeństwa Informacji i Ciągłości Działania mające na celu zapewnienie koordynacji realizacji zadań związanych z przetwarzaniem o zabezpieczeniem informacji, w tym danych osobowych w NFZ;
Oddziałów wojewódzkich NFZ, przez:
a) przekształcenie:
- komórki Rzecznika Prasowego w Zespół Komunikacji Społecznej,
– Wydziału Kadr i Szkoleń w Wydział Spraw Pracowniczych,
– Zespołu Radców Prawnych w Wydział Prawny,
– Wydziału Spraw Świadczeniobiorców w Wydział Obsługi Klientów,
b) połączenie komórki Pełnomocnika do Spraw Informacji Niejawnych, Specjalisty do Spraw BHP, Inspektora Ochrony Danych w Zespół Bezpieczeństwa Informacji i Ciągłości Działania,
c) utworzenie:
– Zespołu Nadzoru Wewnętrznego,
– Zespołu Profilaktyki Zdrowotnej.
Ponadto:
1) Prezes Funduszu uprawniony zostaje do ustanawiania pełnomocników podległych bezpośrednio NFZ;
2) w ramach centrów usług wspólnych będą mogły być tworzone działy, sekcje i samodzielne stanowiska;
3) określony zostaje zakres nadzoru nad realizacją zadań wykonywanych w centrach usług wspólnych oraz w punktach obsługi klientów.
Wprowadzane modyfikacje ustanawiają również obowiązek sprawowania nadzoru przez dyrektorów właściwych merytorycznie komórek organizacyjnych centrali NFZ nad realizacją zadań w odpowiadającym im komórkach organizacyjnych oddziałów wojewódzkich Funduszu (oraz punktach obsługi klienta).
Jak uzasadnia resort zdrowia, "powyższe zmiany mają zapewnić jednolitość strukturalną centrali oraz oddziałów wojewódzkich NFZ w celu zapewnienia właściwego poziomu koordynacji i nadzoru merytorycznego nad realizacją zadań i procesów w NFZ."
źródło: RCL