KE po rozmowach z Moderna ws. zakupu szczepionek przeciw COVID-19

25 Sierpnia 2020, 15:04 europa komisja europejska parlament

Komisja Europejska zakończyła w poniedziałek wstępne rozmowy z Moderna w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. 

Moderna jest piątą firmą, z którą Komisja zakończyła rozmowy w tej sprawie, po Sanofi-GlaxoSmithKline w dniu 31 lipca, Johnson & Johnson w dniu 13 sierpnia, CureVac w dniu 18 sierpnia. Ponadto KE podpisała umowę wczesnego zakupu potencjalnej szczepionki od AstraZeneca w dniu 14 sierpnia.

Zakończone rozmowy wstępne mają doprowadzić do zawarcia przedterminowej umowy zakupu , która ma być finansowana z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych , który dysponuje środkami przeznaczonymi na stworzenie portfela potencjalnych szczepionek o różnych profilach i produkowanych przez różne firmy.   

Planowany kontrakt z firmą Moderna przewidywałby dla wszystkich państw członkowskich UE możliwość zakupu szczepionki, a także przekazywania darowizn do krajów o niższym i średnim dochodzie lub przekierowania do krajów europejskich. Oczekuje się, że Komisja będzie dysponować ramami umownymi dotyczącymi początkowego zakupu 80 milionów dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE, a także opcją zakupu do 80 milionów dawek, które zostaną dostarczone, gdy szczepionka okaże się być bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19 - informuje Komisja Europejska.

- Po intensywnych negocjacjach Komisja Europejska zakończyła obecnie rozmowy z piątą firmą farmaceutyczną, aby umożliwić Europejczykom szybki dostęp do szczepionki przeciwko koronawirusowi. Inwestujemy w firmy wykorzystujące różnorodne technologie, aby zwiększyć nasze szanse na posiadanie bezpiecznych i skutecznych szczepionek. Kontynuujemy rozmowy z innymi firmami - ponieważ chcemy mieć pewność, że szczepionki są szybko dostępne na rynku. Europejskie inwestycje w szczepionki przeciwko koronawirusowi przyniosą korzyści całemu światu i pomogą nam pokonać tego wirusa - mówiła Ursula von der Leyen , przewodnicząca Komisji Europejskiej.

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz