Średni czas oczekiwania na TK, RM, PET-CT w poszczególnych województwach

26 Sierpnia 2020, 10:26 badanie rezonans diagnostyka

Choć czas oczekiwania pacjentów w kolejkach na diagnostykę obrazową w trybie zwykłym i CITO się skrócił, to czas oczekiwania na badania pacjentów onkologicznych istotnie się wydłużył - alarmuje Fundacja Alivia. Wciąż dostęp do świadczeń jest uzależniony od kodu pocztowego pacjenta.

Fundacja Alivia regularnie sprawdza czas oczekiwania na wizyty w ponad 640 placówkach wykonujących diagnostykę obrazową TK, RM i PET-CT. W czasie epidemii COVID-19 dostęp do badań jest utrudniony. Mimo wydania mniejszej ilości kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DILO) chorzy nadal czekają  w kolejkach - alarmuje Fundacja.

-Epidemia koronawirusa zachwiała całym systemem opieki zdrowotnej. Mimo wydawania mniejszej liczby skierowań, kolejki do badań z kartą DILO się wydłużają. Pacjenci zbyt długo czekają też na opisy badań. W systemie brakuje onkologów, patologów, radiologów, całego zestawu specjalistów... Niestety polska onkologia nie radzi sobie z epidemią. Obawiam się, że w najbliższych miesiącach może nastąpić Armagedon - mówi prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik, onkolog. 

 Najnowsze wyniki z portalu Kolejkoskop.pl pokazują spadek długości kolejek na badania obrazowe w trybie zwykłym. Średni czas oczekiwania na rezonans magnetyczny uległ skróceniu z 70 dni (1 czerwca) do 61 dni (24 sierpnia). Najdłuższa kolejka jest w województwie lubuskim - 96 dni, a najkrótsza w opolskim i świętokrzyskim - 12. Ze skierowaniem na CITO pacjenci czekają średnio 38 dni, podczas gdy  w czerwcu było to 41 dni.

Średni czas oczekiwania na tomografię komputerową wynosi 27 dni - w czerwcu było to 30 dni. Najdłużej czekamy w województwie zachodniopomorskim - 42 dni, a najkrócej w opolskim - 12. W trybie pilnym czas oczekiwania na tomografię wynosi poniżej 25 dni w każdym województwie.

Szybka (?) ścieżka dla pacjentów onkologicznych

Jednak wyniki te nie oznaczają poprawy sytuacji pacjentów onkologicznych. Jak zauważa Fundacja Alivia, sytuacja z dostępem do badań w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej, którą zapewnia zielona karta DILO, jest niepokojąca.

Mimo iż w okresie od marca do maja 2020 r. wydano ponad 18 tys. mniej kart DILO (spadek o ponad 25% w porównaniu do analogicznego okresu z 2019) to średni czas oczekiwania na badanie jest coraz dłuższy.

Na rezonans z kartą DILO pacjenci czekali w czerwcu 9 dni. Teraz jest to 14 dni.  Na tomografię pacjenci z kartą DILO czekają 10 dni, choć w czerwcu było to 8 dni. Nawet z kartą DILO widoczne są wyraźne różnice w długości kolejek pomiędzy województwami. Na rezonans w województwie wielkopolskim pacjenci czekają 31 dni, a w województwie opolskim zaledwie 5. W przypadku tomografii komputerowej w województwie wielkopolskim czas oczekiwania to 16 dni, podczas gdy w województwie świętokrzyskim tylko 3 dni.

 

Średni czas oczekiwania na opis badania

Fundacja po raz pierwszy zbadała także czas oczekiwania na opis badania. W przypadku pacjentów wykonujących badanie z kartą DILO rozbieżności między ośrodkami i województwami sięgają nawet kilkunastu dni.

W województwie lubelskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim i świętokrzyskim na opis czekamy do 7 dni. W pozostałych województwach, do 14 dni.

- Kiedy zsumujemy czas oczekiwania, okazuje się, że od momentu zapisu na badanie do otrzymania wyników w niektórych województwach mija ponad miesiąc!Nawet 34 dni  czekają pacjenci w województwie kujawsko-pomorskim na badanie rezonansem magnetycznym z opisem. Podobnie jest w województwie wielkopolskim, gdzie od zapisu do otrzymania wyniku tomografii komputerowej mija 30 dni. Czy tak ma wyglądać szybka ścieżka onkologiczna? - pyta Joanna Frątczak Kazana z Fundacji Alivia.

Jak wskazuje w komunikacie Fundacja, skrócenie kolejek do badań z zakresu diagnostyki obrazowej powinno być priorytetem Ministerstwa Zdrowia. Badania te są niezwykle potrzebne w onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, ale również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia. Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór, niemal każdy spotka się z tą chorobą wśród bliskich i przyjaciół.

Fundacja wzywa do działania i podpisania petycji dostępnej na stronie www.alivia.org.pl. "W obliczu wciąż trudnego dostępu do ratujących zdrowie i życie badań oczekujemy od Ministra Zdrowia skutecznych działań" - czytamy.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz