Pierwsza decyzja nowego ministra - skrócenie czasu kwarantanny

27 Sierpnia 2020, 14:31 diagnosta diagnostyka koronawirus wymaz covid epidemia pandemia

Czas kwarantanny skrócony zostanie z 14 do 10 dni. Do zakończenia izolacji nie będzie wymagany negatywny wynik testu na obecność koronawirusa- poinformował dziś minister zdrowia Adam Niedzielski. Pierwsze rozporządzenia w tej sprawie mają trafić do opiniowania na dniach.

- Izolacje, które często są mylone z kwarantannami trwały bardzo długo ze względu na konieczność powtarzania testów. Testy na zakończenie izolacji należano zakończyć dwa razy z negatywnym wynikiem. Sprawność wykonywania testów pozostawiała wiele do życzenia, a często niejednoznaczne wyniki badań przedłużały te działania - mówił minister zdrowia zapowiadając pierwszy pakiet rozporządzeń, który zmieni zasady kwarantanny i izolacji.  

Jak zapowiedział Adam Niedzielski - czas kwarantanny zostanie skrócony z 14 do 10 dni (liczone od otrzymania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2). "Mamy dowody, że taki okres izolacji jest bezpieczny" - zapewnił. 

Jednocześnie resort zamierza zrezygnować z prowadzenia testów dla osób bezobjawowych, kończących kwarantannę i izolację - zgodnie z najnowszymi standardami WHO.

- Proponujemy zmianę systemu. Osoby na kwarantannie przechodzące COVID-19 bezobjawowo będą z niej zwalniane na podstawie braku objawów klinicznych - mówił prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Jak dodał, dodatkowe testy będą nadal obowiązywać osoby z objawami COVID-19, bądź z chorobami przewlekłymi. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz