USA: Departament Zdrowia anulował dużą umowę z Philips

31 Sierpnia 2020, 14:45 philips

Departament Zdrowia Stanów Zjednoczonych (HHS) anulował zawartą w kwietniu umowę z Philips. Jak twierdzi administracja Stanów Zjednoczonych, rząd podpisując umowę z holenderskim producentem na dostawę 43 tys. respiratorów przepłacił "co najmniej 500 mln USD".

 

Philips poinformował w poniedziałek o otrzymanym zawiadomieniu z HHS o częściowym rozwiązaniu umowy z kwietnia 2020 r. na dostawę 43 000 kompletów respiratorów EV300 do HHS do grudnia 2020 r.

Firma Philips zakończy dostawy na ten miesiąc. Do końca sierpnia 2020 r. do strategicznych zapasów krajowych trafi łącznie 12 300 konfiguracji respiratorów - zgodnie z umową. Zgodnie z zaleceniem HHS, Philips nie dostarczy pozostałych 30 700 respiratorów Philips EV300.

Umowa zawarta między HHS a Philips na dostawę respiratorów był jednym z kilku kontraktów ogłoszonych przez rząd Stanów Zjednoczonych. Łącznie strategiczne zapasy w Stanach miały wzbogacić się o ponad 156 000 respiratorów do końca sierpnia 2020 r. i łącznie ponad 187 000 do końca roku.

Wypowiedzenie nastąpiło po ujawnieniu lipcowego raportu podkomisji ds. Polityki gospodarczej i konsumenckiej Izby Kongresu USA, w którym stwierdzono, że Biały Dom dokonując zamówienia w firmie Philips przepłacił wartość zamówienia o co najmniej 500 mln USD. Philips zaprzeczył jakoby miał dokonać spekulacji cenowej na swoim sprzęcie.

- Jak dotąd wywiązaliśmy się z naszych zobowiązań wobec HHS - informuje w komunikacie prasowym Frans van Houten, dyrektor generalny Royal Philips.

- Jestem dumny, że z wielką pilnością i pod ogromną presją osiągnęliśmy czterokrotny wzrost produkcji respiratorów dzięki znacznym inwestycjom: zatrudniliśmy setki nowych współpracowników w naszych fabrykach w USA i udało się wspólnie z naszymi partnerami w łańcuchu dostaw znacznie przyspieszyć odpowiedź na pandemię COVID-19. Chociaż jesteśmy rozczarowani szczególnie, w świetle poczynionych wysiłków, ale dostosujemy nasze plany i będziemy współpracować z HHS, aby doprowadzić do częściowego rozwiązania tej umowy - dodał.

- Zmniejszenie dostaw naszych respiratorów do HHS oczywiście wpłynie na wyniki finansowe Philipsa, ale nadal oczekujemy powrotu do wzrostu i poprawy rentowności w drugiej połowie roku, począwszy od trzeciego kwartału. W całym roku 2020 oczekujemy obecnie niewielkiego porównywalnego wzrostu sprzedaży przy skorygowanej marży EBITA na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego - mówi Frans van Houten.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz