Kiedy poznamy strategię na drugą falę koronawirusa?

01 Września 2020, 9:32 Ministerstwo Zdrowia

W czwartek (3 września br.) zostanie zaprezentowana strategia na jesień - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Według niego, jesienią możemy przekroczyć ponad tysiąc zakażeń dziennie.

W. Kraska, w poniedziałek w radiu RMF FM zapowiedział, że strategia walki z drugą falą koronawirusa zostanie oficjalnie zaprezentowana w czwartek 3 sierpnia.

- Ona będzie obejmowała w różnych aspektach także to, że pacjentów na jesieni może być zdecydowanie więcej - wyjaśniał W.Kraska.

W ocenie wiceministra, zapowiadana druga fala koronawirusa nie będzie aż tak duża, jak pierwsza. - Widzimy, że ten wirus jest co prawda bardziej zjadliwy, ale nie daje takich dużych powikłań ogólnoustrojowych jak wiosną - dodał.

Na testy skierują lekarze rodzinni

Jak mówił, wirus w okresie jesiennym może być łagodniejszy, jednak zwrócił uwagę, że jednocześnie w perspektywie jesieni należy myśleć też o epidemii grypy czy przeziębieniach, które według W. Kraski mogą być "zmorą", szczególnie dla lekarzy rodzinnych.

Wiceminister przyznał jednocześnie, że na jesieni "możemy przekroczyć liczbę tysiąca zakażeń dziennie".

Przypomniał, że 96-97 proc. stanowią przepadki bezobjawowe, które nie skutkują hospitalizacją.

W.Kraska mówił też o tym, że system jest przygotowany do wykonywania ponad 60 tys. testów dziennie. - Wiemy, że taka możliwość będzie na jesieni konieczna. Chcemy także umożliwić, aby lekarze rodzinni też kierowali na badania w kierunku koronawirusa - wskazywał W. Kraska.

Zakażenia z wesel

Wiceminister pytany o zakażenia z imprez rodzinnych poinformował, że jest to ok. 10-15 proc. W.Kraska przyznał, że wiele krajów decyduje się na zaostrzenie przepisów dotyczących wesel, jednak podkreślał, że w Polsce mają one wielką tradycję, więc resort cały czas apeluje o przestrzeganie reżimów sanitarnych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz