Koronawirus: od środy zmiany dot. trwania izolacji i kwarantanny

02 Września 2020, 11:12 diagnosta koronawirus covid epidemia pandemia lekarz ochrona osobista

Dwa rozporządzenia wprowadzające zmiany dotyczące m.in. trwania izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19 zostały podpisane przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zmiany obowiązują od środy 2 września.

Chodzi o rozporządzenie ws. chorób zakaźnych, powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego,  a także rozporządzenie ws. standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach. Rozporządzenia wchodzą w życie od środy 2 września.

 

Krótsza kwarantanna - w jakiej sytuacji?

Zmienione przepisy Zmiana w standardach izolacji i kwarantanny pacjentów z COVID-19 przewidują m.in. skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni, a także powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta. W myśl regulacji, lekarz może zwolnić z izolacji osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 po trzech dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u pacjenta objawów. Natomiast osobę, u której objawy nie wystąpiły, wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę.
 
Jak wyjaśniał podczas środowego briefingu rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, osoby w izolacji w 7 dniu otrzymają SMS o konieczności odbycia teleporady, podczas której skonsultują z lekarzem swoje objawy lub ich brak, powie o swoim samopoczuciu. - Jeżeli lekarz nie wyda dyspozycji o konieczności przedłużenia izolacji (...) i lekarz widzi, że taka osoba może być z tej izolacji zwolniona, to automatycznie 10. dnia taka osoba jest z izolacji zwalniana - wskazywał. Dodał, że u medyków obowiązuje możliwość wcześniejszego zwolnienia z izolacji w przypadku dwóch testów negatywnych w odstępie 24 godzin, zaś u zwykłych pacjentów nie ma konieczności testowania.
 
 
Dla kogo dłuższa izolacja?

U osób z deficytami odporności (immunoniekompetentnych) czas izolacji może zostać wydłużony w zależności od stanu zdrowia do 20 dni.

Nowe zapisy dopuszczają też możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24 godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych.

Wizyty pielęgniarskie w izolatorium

Rozporządzenia stanowią też m.in, że w izolatoriach wizyta pielęgniarska odbywa się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. W ramach takiej wizyty oceniany jest stan ogólny pacjenta, mierzona temperatura ciała oraz podawane są zlecone przez lekarza leki. Z kolei w przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu pacjenta z izolatorium odbywa się wizyta lekarska, a porady lekarz może udzielić również zdalnie.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz