USA: Trump zapowiada spotkanie z producentami ws. obniżek cen leków

02 Września 2020, 15:55 Donald Trump

Prezydent Donald Trump poinformował we wtorek o zaplanowanym spotkaniu z przedstawicielami firm farmaceutycznych w sprawie obniżek cen leków.

Przypomnijmy, że prezydent Donald Trump podpisał tego lata zarządzenie wykonawcze, które między innymi wymagałoby od Medicare powiązania cen jakie rząd USA płaci za leki, z cenami płaconymi przez inne kraje. Jego realizacja została jednak opóźniona, ponieważ administracja Donalda Trumpa stara się wypracować wspólne rozwiązanie problemu z producentami leków.

Zgodnie z procedowaną regulacją, w ramach programu Medicare, rząd pokrywałby koszty leków tylko za cenę odpowiadającą najniższej cenie płaconej przez zagraniczne rządy. Powszechne ubezpieczenie Medicare obejmuje starszych obywateli Stanów Zjednoczonych oraz osoby niepełnosprawne. Rząd USA nie ma narzędzi umożliwiających negocjację cen leków z ich producentami.

Jak stwierdził Donald Trump podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami, przemysł farmaceutyczny "miał prawdziwy problem" z jego decyzją.... "więc przyjeżdżają, żeby się ze mną zobaczyć i spodziewamy się znacznej obniżki cen leków na receptę, czego nigdy wcześniej nie robiono"- mówił Donad Trump i dodał, że spotkanie ma odbyć się w tym tygodniu. 

Jak poinformowała agencję Reutera rzeczniczka prasowa Pharmaceutical Research and Manufacturers of America (PhRMA), grupy handlowej przemysłu farmaceutycznego, która ściśle współpracowała z administracją Donalda Trumpa w kwestiach cen leków, PhRMA nie wie o spotkaniu zaplanowanym na ten tydzień.

źródło: Reuter

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz