Rusza kampania edukacyjna "Niezbędne dla zdrowia"

03 Września 2020, 13:02

"Niezbędna dla zdrowia" - to tytuł kampanii edukacyjnej, w ramach której Naczelna Izba Lekarska oraz Rzecznik Praw Pacjenta wskazują na 10 najważniejszych zasad, jak dbać o zdrowie własne i bliskich.

Inicjatywa NIL i RPP ma przypominać i propagować podstawowe zasady zdrowego trybu życia. Jak przekonują, ogólnie dobry stan zdrowia zwiększa odporność organizmu, co w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa warte jest szczególnego podkreślenia. 

Prezes NRL Andrzej Matyja poinformował podczas czwartkowej konferencji inaugurującej kampanię, że miała ona ruszyć w marcu jednak koronawirus odsunął jej start w czasie. Dodał, że wpisuje się ona jednak w obecną sytuację związaną z epidemią koronawirusa.

- To zbiór rekomendacji zdrowego stylu życia - wyjaśnił A. Matyja. Wskazywał, że lekarze i pacjenci mówią jednym głosem dla dobra i bezpieczeństwa pacjentów i lekarzy. - Zdrowy styl życia i otoczenie to ponad 70 proc. wpływu na stan naszego zdrowia, a więc to od nas zależy jak długo, i w jakim zdrowiu będziemy żyć - przekonywał i dodał, że w Polsce większość środków przeznaczamy na medycynę naprawczą, a trzeba skupić się na profilaktyce i zdrowym stylu życia.

Z kolei Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zaznaczył, że pacjenci i lekarze mają wspólnego wroga, którym jest choroba, a obecnie koronawiurs.

 - Przedstawiamy 10 przykazań dot. zdrowego stylu życia, ale też współpracy pacjentów z personelem medycznym - wyjaśnił RPP. 

10 najważniejszych zasad

10 najważniejszych zasad to:

1. Dbaj o zdrowie - zdrowie jest najważniejsze!

2. Bądź aktywny fizycznie i zdrowo się odżywiaj.

3. Nie pal papierosów, nie zażywaj narkotyków i dopalaczy, nie nadużywaj alkoholu.

4. Korzystaj ze szczepień ochronnych i badań profilaktycznych.

5. Dbaj o higienę osobistą.

6. Nie lekceważ niepokojących objawów, przedstaw lekarzowi dokładnie swój problem. Niczego nie ukrywaj.

7. Poinformuj koniecznie lekarza o zażywanych lekach, suplementach diety i innych produktach, jeśli czegoś nie wiesz lub masz wątpliwości - śmiało zadawaj pytania.

8. Stosuj się do zaleceń lekarza. Miej cierpliwość w oczekiwaniu na efekt lecenia.

9. Nie żyj złudzeniami - reklama i "doktor Google" nie leczą!

10.Informuj lekarza o braku możliwości przyjścia na umówioną wizytę, dasz szansę innym na szybszą pomoc.

Koszty leczenia przewlekłych chorób

Prof. Andrzej Fal z Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego podkreślał, że w Polsce koszty przewlekłych chorób niezakaźnych stanowią 4,3 proc. PKB, a wydatki na świadczenia związane z niezdolnością do pracy to 36 mld zł. Jak podkreślał, znacznie większy nacisk należy położyć na profilaktykę, co pozwoli uniknąć wielu chorób i ograniczyć koszty ich leczenia. 

Rozpoczynając kampanię, jej inicjatorzy - NIL oraz RPP - zgodnie podkreślają potrzebę rozwoju wszechstronnej edukacji zdrowotnej obywateli od najmłodszych lat, co powinno być wspólnym zadaniem dla różnych organów administracji publicznej - rządowej i samorządowej, w szczególności z obszaru zdrowia, edukacji, polityki społecznej.

Do kampanii mogą włączać się kolejni partnerzy m.in. samorządy, placówki oświatowe i edukacyjne, media, pracodawcy i środowisko medyczne.

Materiały przygotowane na rzecz kampanii dostępne będą na stronie NIL oraz RPP.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz