Inicjatywa NIL i RPP ma przypominać i propagować podstawowe zasady zdrowego trybu życia. Jak przekonują, ogólnie dobry stan zdrowia zwiększa odporność organizmu, co w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa warte jest szczególnego podkreślenia.
Prezes NRL Andrzej Matyja poinformował podczas czwartkowej konferencji inaugurującej kampanię, że miała ona ruszyć w marcu jednak koronawirus odsunął jej start w czasie. Dodał, że wpisuje się ona jednak w obecną sytuację związaną z epidemią koronawirusa.
- To zbiór rekomendacji zdrowego stylu życia - wyjaśnił A. Matyja. Wskazywał, że lekarze i pacjenci mówią jednym głosem dla dobra i bezpieczeństwa pacjentów i lekarzy. - Zdrowy styl życia i otoczenie to ponad 70 proc. wpływu na stan naszego zdrowia, a więc to od nas zależy jak długo, i w jakim zdrowiu będziemy żyć - przekonywał i dodał, że w Polsce większość środków przeznaczamy na medycynę naprawczą, a trzeba skupić się na profilaktyce i zdrowym stylu życia.
Z kolei Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zaznaczył, że pacjenci i lekarze mają wspólnego wroga, którym jest choroba, a obecnie koronawiurs.
- Przedstawiamy 10 przykazań dot. zdrowego stylu życia, ale też współpracy pacjentów z personelem medycznym - wyjaśnił RPP.
10 najważniejszych zasad
10 najważniejszych zasad to:
1. Dbaj o zdrowie - zdrowie jest najważniejsze!
2. Bądź aktywny fizycznie i zdrowo się odżywiaj.
3. Nie pal papierosów, nie zażywaj narkotyków i dopalaczy, nie nadużywaj alkoholu.
4. Korzystaj ze szczepień ochronnych i badań profilaktycznych.
5. Dbaj o higienę osobistą.
6. Nie lekceważ niepokojących objawów, przedstaw lekarzowi dokładnie swój problem. Niczego nie ukrywaj.
7. Poinformuj koniecznie lekarza o zażywanych lekach, suplementach diety i innych produktach, jeśli czegoś nie wiesz lub masz wątpliwości - śmiało zadawaj pytania.
8. Stosuj się do zaleceń lekarza. Miej cierpliwość w oczekiwaniu na efekt lecenia.
9. Nie żyj złudzeniami - reklama i "doktor Google" nie leczą!
10.Informuj lekarza o braku możliwości przyjścia na umówioną wizytę, dasz szansę innym na szybszą pomoc.
Koszty leczenia przewlekłych chorób
Prof. Andrzej Fal z Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego podkreślał, że w Polsce koszty przewlekłych chorób niezakaźnych stanowią 4,3 proc. PKB, a wydatki na świadczenia związane z niezdolnością do pracy to 36 mld zł. Jak podkreślał, znacznie większy nacisk należy położyć na profilaktykę, co pozwoli uniknąć wielu chorób i ograniczyć koszty ich leczenia.
Rozpoczynając kampanię, jej inicjatorzy - NIL oraz RPP - zgodnie podkreślają potrzebę rozwoju wszechstronnej edukacji zdrowotnej obywateli od najmłodszych lat, co powinno być wspólnym zadaniem dla różnych organów administracji publicznej - rządowej i samorządowej, w szczególności z obszaru zdrowia, edukacji, polityki społecznej.
Do kampanii mogą włączać się kolejni partnerzy m.in. samorządy, placówki oświatowe i edukacyjne, media, pracodawcy i środowisko medyczne.
Materiały przygotowane na rzecz kampanii dostępne będą na stronie NIL oraz RPP.