Lekarze rodzinni: nic o nas bez nas

04 Września 2020, 10:02 lekarz

Po przedstawieniu w czwartek przez ministra zdrowia jesiennej strategii walki z COVID-19 Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) zaprotestowało przeciwko "kolejnej próbie wprowadzenia zmian organizacyjnych bez konsultacji z lekarzami rodzinnymi".

 "W obawie o zdrowie naszych Pacjentów i personelu POZ zwracamy się z prośbą o rozpoczęcie dialogu ze środowiskiem lekarzy rodzinnych - czytamy w na Twitterze, gdzie KLRwP opublikowało treść pisma skierowanego do ministra zdrowia w związku z ogłoszoną strategią walki z COVID-19.

- Szczególnie nieuzasadniony jest wymóg osobistego badania fizykalnego pacjenta przed zleceniem diagnostyki laboratoryjnej w kierunku SARS-CoV-2. Oczekujemy spotkania z Ministrem Zdrowia w celu wprowadzenia niezbędnych zmian umożliwiających efektywne i bezpieczne sprawowanie opieki nad pacjentami - czytamy w piśmie KLRwP.

Przypomnijmy, że w przedstawionej jesiennej strategii walki z koronawirusem Ministerstwo Zdrowia przewidziało nową rolę dla lekarzy rodzinnych. Lekarze rodzinni będą kierować na testy diagnostyczne pacjentów z podejrzeniem koronawirusa.

- W testowaniu chcemy wprowadzić pewną rolę dla POZ. W sytuacji nałożenia się grypy i wirusa, chcemy, aby ścieżki pacjenta były klarowne, aby opieka zaczynała się od teleporady, ale jeżeli objawy będą się  przedłużały, to jest konieczność ponownego badania i chcemy, aby było ono fizykalne, bo ono ma poprzedzić decyzję o skierowanie na test w kierunku COVID- wyjaśniał w czwartek minister zdrowia.

 
 

Zobacz również: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz