GIS za ograniczeniem liczby weselników

04 Września 2020, 11:00 Pinkas

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas powiedział w rozmowie z TVN24, że będzie polecał ograniczenie liczby gości na przyjęciach. Ministerstwo przyznaje, że decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Temat będzie omawiany podczas dzisiejszego posiedzenia zespołu kryzysowego.

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas na antenie TVN24 powiedział, że GIS będzie rekomendować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu ograniczenie liczby gości na weselu. 

- Wydaje się, że powinniśmy prowadzić rejestrację gości weselnych, co ułatwi prowadzenie dochodzenia epidemiologicznego w momencie, kiedy mielibyśmy przypadek zakażenia - powiedział. Główny inspektor sanitarny poinformował przy tym, że w Polsce potwierdzono zakażenie u ponad 900 gości weselnych z różnych wesel. - To pewien problem, który trzeba rozwiązać - przyznał.

Resort zdrowia nie wyklucza zmiany przepisów w tym zakresie. Podczas porannego briefingu prasowego, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany o słowa Jarosława Pinkasa podkreślił, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła a temat ten będzie omawiany na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Szkoły
 
Do wczoraj około 50 na 26 tys. szkół w Polsce otrzymało zgodę na prowadzenie zajęć w trybie niestacjonarnym - poinformował Główny Inspektor Sanitarny. Jednocześnie dodał, że o taki tryb prowadzenia zajęć wnioskowało ok. 300 placówek. 
 
60 mln zł dla GIS?
-Premier Morawiecki dał nam istotne podwyżki - jeszcze przed pandemią (...) Rząd desygnował środki na informatyzację; te środki ma w tej chwili Ministerstwo Cyfryzacji, które ogłosiło przetargi na oprogramowanie, ale przede wszystkim na zakup sprzętu - mówił Jarosław Pinkas.
 
Dopytywany przez dziennikarza o kwotę 60 mln zł powiedział, że "te pieniądze zostały wydane; te pieniądze fizycznie są w posiadaniu Ministerstwa Cyfryzacji, które nas informatyzuje. My nie robimy żadnych zakupów, natomiast zostały one zapewnione w budżecie".
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz