A. Duda podsumował Radę gabinetową ws. koronawirusa

04 Września 2020, 14:18 andrzej duda prezydent

- Dalecy jesteśmy od huraoptymizmu, ale na tle innych krajów sytuacja Polski pod względem nowych zachorowań i zgonów, nie wygląda tak źle - ocenił Prezydent RP Andrzej Duda w piątek po posiedzeniu Rady Gabinetowej. Apelował też o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad sanitarnych.

- Omówiliśmy sytuację epidemiczną w kraju - poinformował. Zaznaczył, że w kontekście powrotu dzieci do szkół istotna jest informacja, że dotychczas w związku z koronawirusem nie zmarło w Polsce żadne dziecko. - Dzisiaj w absolutnej większości szkół nauka odbywa się normalnie. 99 szkół funkcjonuje normalnie - mówił i dodał, że resort zdrowia dostarczył do szkół środki ochronne: płyny odkażające i maseczki.

Ogniskowy charakter epidemii

- Jeżeli chodzi o charakter epidemii, ma ona w naszym kraju cały czas charakter ogniskowy - wskazywał A. Duda dodając, że ogniska są obecnie głównie w zakładach pracy i na weselach. Apelował więc o rozwagę podczas uroczystości rodzinnych, głównie wesel, noszenie maseczek i zachowywanie dystansu.

Polska na tle Europy

- Było wiele pytań o to, jak wyglądamy na tle Europy. Wyglądamy dobrze, jest mniej zachorowań niż w innych krajach. Jesteśmy na 16 miejscu jeżeli chodzi o dzienną liczbę nowych zachorowań - wskazywał i podkreślił, że w naszym kraju nie przekroczyła ona dotychczas 1 tys.

Zapewnił, że jest pełne zabezpieczenie dla chorych osób, nie brakuje środków ochrony, respiratorów. - Obecnie dostępnych jest ponad 1 tys. respiratorów, a w użyciu jest 83. Nie brakuje łóżek w szpitalach - informował. Przypomniał, że w myśl nowej strategii odchodzi się od szpitali jednoimiennych na rzecz systemu trzystopniowego. Wyraził nadzieję, że nowy system będzie dobrze funkcjonował.

Jeżeli chodzi o ruch międzynarodowy, to prezydent RP przypomniał, że zostały wprowadzone restrykcje i Polska nie przyjmuje lotów z ponad 40 krajów, w tym z 3 krajów UE. Uspokajał ponadto, że ruch graniczny z Białorusią jest na normalnym poziomie i niepokoje polityczne nie wpłynęły na wzmożony ruch z tego kierunku.

Sytuacja gospodarcza

Mówiąc o sytuacji gospodarczej w kontekście koronawirusa, A. Duda ocenił, że nie jest ona "ani dobra, ani łatwa". Przypomniał, że PKB spadło a deficyt budżetowy jest na poziomie ponad 100 mld zł.  Jednocześnie wskazał, że prognozy są pozytywne, zarówno jeżeli chodzi o ściągalność podatków, jak i poziom deficytu. Podkreślił, że nadal w najgorszej sytuacji jest branża turystyczna i transportowa.

- Dalecy jesteśmy od huraoptymizmu, ale na tle innych krajów sytuacja Polski pod względem nowych zachorowań i zgonów nie wygląda tak źle - ocenił A. Duda. Jak dodał, jeżeli chodzi o gospodarkę, to "tarcze antykryzysowe zadziałały i bezrobocie nie wzrosło tak znacznie".

Odmrożenie administracji i obsługi obywateli

Prezydent RP zwrócił uwagę, że nadal wiele urzędów stosuje ponadmiarowe restrykcje i ograniczenia w obsłudze obywateli, co utrudnia im życie. Zaapelował o usprawnienie pracy w administracji publicznej przy zachowaniu środków ostrożności tak, aby obywatele mogli załatwiać swoje sprawy. – Obywatele i tak znosza bardzo wiele uciążliwości, więc proszę aby nie utrudniano życia w sposób nadmierny – mówił.

Na zakończenie apelował do wszystkich, w związku ze zbliżającym się sezonem jesiennych zachorowań na grypę, które nałożą się na zachorowania na koronawirusa, o zachowanie zdrowego rozsądku i środków ochrony.

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz