A. Niedzielski na posiedzeniu NRL. Co ustalono?

04 Września 2020, 15:27 Lekarze

W piątkowym posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej wziął udział nowy minister zdrowia Adam Niedzielski. Jakie deklaracje padły ze strony ministra?

W piątek rano minister zdrowia Adam Niedzielski wziął udział w posiedzeniu NRL. 

Jak poinformował Politykę Zdrowotną rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej Rafał Hołubicki, szef resortu zdrowia zaprosił Prezesa NRL Andrzeja Matyję do ścisłego zespołu doradczego, który ma zastąpić Radę Naukową działającą dotychczas przy ministrze zdrowia. Jak podkreślał minister, zależy mu na tym, ponieważ sam nie jest lekarzem. 

Z kolei prezes NRL witając ministra podkreślał, że NRL "nie chce być petentem, ale partnerem w podejmowaniu decyzji, dla dobra wszystkich, tak aby nie były one wynikiem teoretycznych przemyśleń, ale zawierały głos praktyków".

System no-fault coraz bliżej

- Ponadto minister zadeklarował, że zrobi wszystko, aby wprowadzić system no-fault - dodał rzecznik NIL. Jak wskazał A. Niedzielski, od razu po objęciu urzędu rozpoczął konsultacje polityczne m.in. w sprawie nowelizacji art. 37a kodeksu karnego, budzącej spore kontrowersje w środowisku lekarskim.

Taka deklaracja spotkała się z pozytywnymi komentarzami przedstawicieli środowiska lekarzy na Twitterze. Według lekarzy, to krok w kierunku poprawy jakości świadczeń z korzyścią dla pacjentów i lekarzy.

 

Dobry sygnał

A. Niedzielski przedstawił też przedstawicielom samorządu lekarskiego strategię walki z koronawirusem na jesień.

Samorząd lekarski przedstawił też bieżące techniczne problemy w funkcjonowaniu systemu, a minister zadeklarował współpracę przy ich rozwiązywaniu. Chodzi m.in. o przepisy gwarantujące podwyżki dla specjalistów w zamian za deklarację pracy w jednym miejscu, które obowiązywać będą tylko do końca tego roku.  

- To dobry sygnał, że minister spotkał się z Naczelną Radą Lekarską i zaprosił do zespołu przy MZ Prezesa NRL. To było oczekiwane przez środowisko i daje nadzieję, na dobrą i merytoryczną współpracę - podkreślił R. Hołubicki.

Minister, jako zwolennik zwiększania roli profilaktyki, został też zaproszony do włączenia się w zainaugurowaną w czwartek przez Naczelną Izbę Lekarską i Rzecznika Praw Pacjenta kampanię edukacyjną „Niezbędne dla zdrowia”.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz