Koniec z wypłacaniem 1/12 kontraktu?

04 Września 2020, 16:04 NFZ

Narodowy Funduszu Zdrowia opublikował w piątek na swojej stronie komunikat, w którym informuje, że od 5 września rozliczane będą wyłącznie udzielone i prawidłowo sprawozdanie świadczenia. Tym samym NFZ wraca do zasad rozliczania świadczeń sprzed pandemii i liczy, że pomoże to w odmrożeniu udzielania świadczeń.

"Od dnia 5 września 2020 r rozliczeniu, na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia, będą podlegały wyłącznie udzielone i prawidłowo sprawozdane świadczenia opieki zdrowotnej" - informuje Fundusz.

Jak wyjaśnia, oznacza to "zaprzestanie wypłacania kwoty odpowiadającej miesięcznej wartości kwoty zobowiązania określonej w umowie, niezależnie od liczby zrealizowanych świadczeń"

NFZ przypomniał, że powyższa zasada wynikała z przejściowych, tj. obowiązujących do 4 września 2020 r. przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 696).

"Przywrócenie reguł rozliczania umów o udzielanie świadczeń do stanu sprzed pandemii jest jednym z elementów działań na rzecz uzyskania pełnej dostępności do świadczeń dla pacjentów" - podkreśla Fundusz i wskazuje, że oczekiwanym efektem jest, poprzez zwiększenie liczby udzielanych świadczeń, stopniowe zmniejszanie się liczby osób oczekujących na świadczenie oraz skrócenie czasu oczekiwania na jego realizację.

Źródło: NFZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz