KE chce zakupić do 300 mln szczepionek COVID od Pfizer i BioNTech

09 Września 2020, 14:56 europa komisja europejska parlament

Komisja Europejska jest już na finiszu rozmów z BioNTech i Pfizer ws. zakupu od producentów 300 mln dawek potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. To szósta szczepionka, na którą rząd Unii Europejskiej planuje zawrzeć przedwczesną umowę zakupu.

 

BioNTech oraz Pfizer wspólnie opracowują nową odmianę szczepionki opartej na mRNA, która ma powodować, że organizm ludzki sam zacznie wytwarzać białka wirusowe, pobudzając przy tym układ odpornościowy do wytworzenia odpowiedzi immunologicznej. 

Obecnie szczepionka poddawana jest badaniom klinicznym III fazy. Spółki szacują, że będą posiadali komplet dowodów świadczących o skuteczności i bezpieczeństwu szczepionki do października - wówczas planują wystąpić o akceptacją organów regulacyjnych ds. leków.

Jeśli szczepionka zostanie zatwierdzona firmy deklarują możliwość produkcji do 100 mln dawek szczepionki do końca 2020 r. i około 1,3 mld dawek do końca 2021 roku. Dostawy do UE mają być produkowane przez zakłady BioNTech w Niemczech i zakład produkcyjny Pfizera w Belgii. Pierwsze dostawy szczepionek mają zostać zrealizowane do końca 2020 r.

Komisja Europejska przewiduje podpisanie z producentami kontraktu na zakup 200 mln dawek szczepionki po jej rejestracji z opcją zakupu dalszych 100 mln.

Przypomnijmy, że KE w zeszłym miesiącu zawarła pierwsze porozumienie z firmą AstraZeneca na zakup co najmniej 300 milionów dawek jej potencjalnej szczepionki. Komisja zakończyła również wstępne rozmowy z firmami Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, CureVac i Moderna w celu zakupu z góry ich potencjalnych szczepionek przeciwko COVID-19.

Zobacz również:

Ile kosztują szczepionki przeciw COVID-19?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz