O czym rozmawiali farmaceuci z ministrem zdrowia?

09 Września 2020, 16:24 Apteka

Przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej spotkali się w środę z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim. O czym rozmawiali?

W środę w siedzibie resortu odbyło się spotkanie ministra zdrowia z przedstawicielami Naczelnej Rady Aptekarskiej - poinformował  Politykę Zdrowotną rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Jak wyjaśnił, omawiana była kwestia m.in. opieki farmaceutycznej.

Rzecznik prasowy NRA Tomasz Leleno powiedział w rozmowie z Polityką Zdrowotną, że w trakcie spotkania poruszono szereg tematów związanych związanych z sektorem aptecznym. - Rozmawiano m.in. o procedowanym obecnie przez parlament projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty, która ma umożliwić w przyszłości farmaceutom świadczenie dodatkowych usług na rzecz pacjentów, takich jak m.in. przeglądy lekowe czy profesjonalne doradztwo w przypadku wystąpienia drobnych dolegliwości - relacjonował.

- Ta ustawa ma na celu jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału 30-tysięcznej grupy farmaceutów i aptek jako placówek ochrony zdrowia - dodał T. Leleno.

Dostępność szczepionek przeciwko grypie

Drugi obszar rozmów dotyczył szczepionek przeciwko grypie. - Obecnie wiele aptek zgłasza problemy z zamówieniem tych szczepionek w hurtowniach farmaceutycznych. Resort zdrowia czeka na realizację kolejnych dostaw zadeklarowanych przez producentów i zgodnie z tymi deklaracjami, realizacja tych dostaw powinna przyczynić się do poprawy dostępności szczepionek w ciągu najbliższych tygodni w aptekach - wskazał T.Leleno. - Takie mamy deklaracje ze strony resortu zdrowia - podkreślił.

Jednolite zasady realizacji recept

Ponadto rozmowa z ministrem Adamem Niedzielskim dotyczyła potrzeby powołania resortowego zespołu, którego zadaniem byłoby opracowanie jednolitych zasad realizacji recept.

- Dziś widzimy, że ta realizacja recept nie przebiega tak, jak powinna, pojawiają się pewne błędy, różne interpretacje przepisów. Celem tego zespołu byłoby więc opracowanie jednolitych zasad realizacji recept - wskazał rzecznik NRA.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz