Badanie. Jakie jest ryzyko zakażenia COVID-19 w szpitalu?

10 Września 2020, 13:43 koronawirus covid epidemia pandemia szpital zakaźny

Amerykańscy naukowcy sprawdzili jaka jest częstość szpitalnych zakażeń koronawirusem na przykładzie dużego akademickiego centrum medycznego. Wyniki mogą uspokoić wielu pacjentów, którzy z tego powodu, unikali wizyt lekarskich.

W badaniu udział wzięło 9149 pacjentów przyjętych do dużego amerykańskiego akademickiego centrum medycznego w Bostonie. Okres badania obejmuje 12 tygodni po zidentyfikowaniu pierwszego przypadku zakażenia szpitalnego (7 marca - 30 maja). Wśród wszystkich pacjentów zdiagnozowano 697 zakażeń COVID-19. 

W placówce wdrożony został kompleksowy program kontroli zakażeń, który obejmował; dedykowane oddziały COVID-19 z izolatkami, środki ochrony indywidualnej zgodne z zaleceniami amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, procedury bezpiecznego zakładania i zdejmowania środków ochrony osobistej, powszechne zakrywanie ust i nosa, ograniczenia dla odwiedzających oraz powszechne testy RT-PCR pacjentów objawowych i bezobjawowych.

W okresie 12 tygodni, do szpitala przyjęto 9149 pacjentów (mediana wieku 51 lat). Wśród nich potwierdzono 697 przypadków COVID-19. Dwunastu z 697 hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 (1,7%) po raz pierwszy uzyskało wynik pozytywny w 3. dobie pobytu w szpitalu lub później. 

Spośród nich tylko 1 przypadek uznano za nabyty w szpitalu. Najprawdopodobniej pacjentka zakażona została przez codziennie ją odwiedzającego współmałżonka (jeszcze przed wprowadzeniem ograniczeń dotyczących odwiedzających i powszechnego zakrywania ust i nosa).  U jednego pacjenta zakażenie nastąpiło po wypisie ze szpitala, czwartego dnia 16-dniowej kwarantanny, jednak badacze nie byli w stanie określić źródła zakażenia w tym przypadku.

Wyniki te sugerują, że ogólne ryzyko zakażenia COVID-19 nabytego w szpitalu jest minimalne, o ile w placówce medycznej zostaną wdrożone rygorystyczne środki prewencji zakażeń.

źródło: JAMA, Incidence of Nosocomial COVID-19 in Patients Hospitalized at a Large US Academic Medical Center

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz