Ekspert: to wielki krok w postępowaniu z pacjentami z reakcją anafilaktyczną

10 Września 2020, 15:15

W lutym amerykańska agencja ds. leków i żywności dopuściła do obrotu doustną immunoterapię wskazaną w celu łagodzenia reakcji alergicznych, u osób z alergią na orzeszki ziemne.

Orzeszki ziemne należą do grupy alergenów, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie życia u osób uczulonych. W Stanach Zjednoczonych problem ten dotyczy blisko 2 proc. populacji dzieci, czyli 1.6 małych obywateli(1 na 10 dzieci). Z powodu arachidów w Stanach umiera ok. 200 osób rocznie. W Polsce niestety brakuje danych epidemiologicznych dot. liczby osób z uczuleniem na orzeszki ziemne. Jak przekonuje prof. Zbigniew Bartuzi, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA) i Prezydent PTA w latach 2015-2018wśród pacjentów znad Wisły, częściej niż na arachidy występuje nadwrażliwość na orzeszki laskowe czy skorupiaki. 

Alergia na orzeszki ziemne - objawy 

Do najczęstszych objawów alergii na orzeszki zimne należą; pokrzywka, wystąpienie alergicznego nieżytu nosa, biegunka, wymioty, świąd, objawy ze strony układu oddechowego (szczególnie niebezpieczne dla osób z astmą).

Do ciężkich objawów, które mogą świadczyć o ryzyku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego zaliczane są: trudności w oddychaniu, nagły spadek ciśnienia krwi, szybkie tętno, zawroty głowy, zaburzenia lub utrata świadomości Anafilaksja u osób z alergią na orzeszki ziemne wymaga pilnej pomocy lekarskiej oraz szybkiego podania adrenaliny. W innym przypadku prowadzi do utraty przytomności, a następnie do śmierci.

Choć nie wiemy ile w Polsce pacjentów doznało wstrząsu anafilaktycznego, to jak przekonuje prof. Zbigiew Bartuzi, procentowo w Polsce, sytuacja wygląda podobnie jak w innych krajach zachodnich. Średnio, na 100 osób, które wykazują nadwrażliwość na jakiekolwiek pokarmy, 8-10 doznaje wstrząsu anafilaktycznego. 

Jak działa lek na alergię pokarmową?

Na przełomie stycznia i lutego amerykańska agencja ds. żywności i leków (FDA) zarejestrowała lek Palforzia, który odpowiedzialny ma być za złagodzenie odpowiedzi immunologicznej u osoby z nadwrażliwością na orzeszki ziemne przez budowanie tolerancji na te alergeny.

- Istotą tego leku jest, że pacjent musi podawać preparat codziennie. To nie lek, który wyleczy pacjenta z alergii na orzechy arachidowe, natomiast będzie zapobiegał skutkom ich przypadkowego spożycia - mówi prof. Zbigniew Bartuzi i dodaje, że pacjenci świadomi swojego uczulenia, często spotykają się na śladowe ilości orzechów ziemnych w nieoczywistych produktach tj. mąka czy kosmetyki. Jednocześnie ekspert PTA podkreśla, że pierwszy tego typu lek na rynku, to "wielki krok w postępowaniu z chorym z anafilaksją".

- To lek dla osób, którym zagraża wstrząs anafilaktyczny, bądź go przeszli a codziennie spożywanie tego leku sprawia, że organizm nie reaguje na dawki progowe alergenu - dodaje i przekonuje, że po stosowaniu terapii Palforzią, pacjent nadal nie może pozwolić sobie na bezkarne spożywanie orzeszków arachidowych bez dalszych konsekwencji.

Preparat zatwierdzony przez FDA jest dedykowany dla dzieci już od 4. roku życia. Leczenie rozpoczyna się od codziennej ekspozycji na alergen w bardzo małych ilościach, aby uniknąć wywołania reakcji alergicznej. 

- Sposób podawania leku pacjentowi jest charakterystyczny. Lek jest w postaci kapsułek i saszetek z proszkiem. Najpierw podawana jest pacjentowi dawka progowa a następnie, przez okres 28 tygodni, co dwa tygodnie zwiększa mu się tę dawkę. Pierwsze pięć prób podawania dawek progowych musi odbywać się w gabinecie lekarskim z zachowaniem 90-minutowego czasu obserwacji lekarskiej, w celu prewencji działań niepożądanych - tłumaczy ekspert 

Jak dodaje, rejestracja produktu w Europie może nastąpić już w tym roku. Polskich pacjentów odstraszyć może jednak cena kuracji. Obecnie, cena leku w Stanach Zjednoczonych wynosi 800 USD, za miesiąc kuracji. 

Nestle widzi potencjał w leczeniu alergii pokarmowych

Palforzia jest lekiem wynalezionym i zarejestrowanym przez spółkę Aimmune Therapeutics. Wprowadzenie leku na rynek spotkało się jednak z pewnymi przeciwnościami wynikającymi z pandemii COVID-19. Efekty sprzedażowe jednak nie zniechęcają światowego giganta z branży spożywczej, który widzi potencjał w tej technologii.

Przypomnijmy, że producent w 2011 powołał do życia grupę Nestle Health Science. W ramach działań w obszarze zdrowia Nestle Health nabyło m.in. 26,5% udziałów w biotechnologicznej spółce Aimmune.

Jak informuje Reuter, Nestle planuje przejęcie producenta leku na alergię na orzeszki arachidowe. Wartość przejęcia Nestle oszacowało na 2,6 mld USD.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz