ONZ: sojusz WHO na rzecz szczepień COVID potrzebuje 35 mld USD

10 Września 2020, 16:11 who swiatowa organizacja zdrowia

Obecnie sojusz na rzecz równego dostępu do szczepionek, terapii i diagnostyki COVID-19 program ACT Accelerator, zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), posiada mniej niż 10% budżetu, który jest potrzebny do realizacji założonych celów.

Cele programu już zostały opóźnione przez działania podjęte m.in. przez UE, Wielką Brytanię, Japonię czy Stany Zjednoczone, które zawierają dwustronne umowy dotyczące potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19. To skłoniło Antoniego Guterresa i dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, do błagania narodów o większy wkład w powodzenie projektu.
 
 
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, podczas posiedzenia rady na rzecz wsparcia działań akceleratora ACT, stwierdził, że WHO potrzebuje dodatkowych 35 mld USD (15 mld dolarów w ciągu najbliższych trzech miesięcy) na realizację swoich celów. Jak dotąd, na program kraje i organizacje przekazały około 3 mld USD, czyli mniej niż 10% wymaganych funduszy.
 
- Potrzebujemy teraz 35 mld dolarów więcej, aby przejść z poziomu „ start-up ”do „ skalowania i wywierania wpływu ”- powiedział w czwartek Sekretarz Generalny ONZ. Jak ocenił, bez zastrzyku finansowego w postaci 15 mld USD w ciągu najbliższych trzech miesięcy, program "straci szansę" na powodzenie.
 
 
- Trudno jest znaleźć bardziej przekonujący cel inwestycyjny. Komisja Europejska pozostanie głęboko i całkowicie zaangażowana działaniu na rzecz sukcesu programu ACT Accelerator - powiedziała podczas posiedzenia Ursula von der Leyen.- Świat tego potrzebuje - dodała. Przypomnijmy, że Komisja Europejska na ten cel planuje przekazać 400 mln euro (UE: 400 mln euro dla WHO na wspólny zakup szczepionek)
 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz