KE dostrzega "wpływ wysoce zorganizowanego ruchu antyszczepionkowego" w Polsce

11 Września 2020, 16:56 strzykawka zastrzyk szczepienie
Chociaż zaufanie w całej Europie pozostaje - względem innych kontynentów- na niskim poziomie, to sytuacja z każdym rokiem się poprawia - wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej. 
Badaniem dot. zaufania do szczepionek objęto 284 381 ze 149 krajów w latach 2015-2019. Raport wskazuje na kluczowe trendy zachowań w przestrzeni i czasie i jest jednym z największych tego typu badań, które zrealizowano do tej pory.
 
Zgodnie z raportem Komisji Europejskiej, w okresie od listopada 2015 r. Do grudnia 2019 r. zaufanie do znaczenia, bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek spadło w Afganistanie, Indonezji, Pakistanie, na Filipinach i w Korei Południowej. 
 
Zaufanie do szczepień poprawiło się między 2018 a 2019 rokiem w niektórych państwach członkowskich UE, w tym w Finlandii, Francji, Irlandii i Włoszech. 
 
Zaufanie do szczepień w Polsce w latach 2015-2019 "ogólnie wzrosło, ale ostatnio zaobserwowano utratę zaufania między końcem 2018 r. a końcem 2019 r., co odzwierciedla rosnący wpływ wysoce zorganizowanego lokalnego ruchu antyszczepionkowego" - czytamy w raporcie Komisji Europejskiej.
 
 

 
Potknięcia producentów i religia a szczepienia
 
 
W latach 2015-2018 największy spadek zaufania odnotowano na Filipinach i w Indonezji, po tym, jak w 2017 roku producent szczepionek Sanofi ogłosił, że ich nowo wprowadzona szczepionka przeciw denga Dengvaxia stanowi zagrożenie dla osób, które wcześniej nie były narażone na wirusa, tym samym "wywołując oburzenie i panikę w populacji, w której prawie 850 000 dzieci otrzymało nową szczepionkę". 
 
 
Indonezja doświadczyła dużego spadku zaufania między 2015 a 2019 rokiem, częściowo spowodowanego przez przywódców muzułmańskich kwestionujących bezpieczeństwo szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR), a ostatecznie wydających fatwę - orzeczenie religijne - twierdząc, że szczepionka była haramem i zawierały składniki pochodzące od świń, a zatem nie były akceptowane przez muzułmanów. Lokalni uzdrowiciele promujący naturalne alternatywy dla szczepionek również przyczynili się do spadku zaufania do szczepionek.
 
Japonia i blamaż programu szczepień HPV
 
Wśród krajów o najniższym zaufaniu do szczepionek na świecie znalazła się także Japonia. Może to być związane z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), co miało miejsce w 2013 r. Wówczas, decyzją japońskiego Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Opieki w czerwcu, 2013, zawieszono rekomendację dla szczepień przeciw HPV.
 
W wyniku obaw związanych z bezpieczeństwem szczepionek, odsetek szczepień przeciwko HPV spadł z 68,4–74,0% w kohorcie urodzeniowej 1994–98 do 0,6% w kohorcie urodzeniowej 2000.
 
- Sposób, w jaki urzędnicy służby zdrowia podeszli do strachu przed szczepionką HPV, a także do trwającej epidemii różyczki w Japonii, wskazują ciągłe problemy z japońskim programem szczepień, które wymagają rozwiązania - czytamy w raporcie.
 
Dezinformacja ws. szczepień do celów politycznych
Niektórzy celowo polaryzują debatę na temat szczepionek, wykorzystując słabość systemową do celów politycznych - wskazuje Komisja Europejska. W wyniku działań dezinformacyjnych dot. zasadności, skuteczności i bezpieczeństwa szczepień może dojść do spadku zaufania do autorytetów naukowych i władz. Za przykład KE wskazuje na spadek zaufania do szczepień w Afganistanie, Azerbejdżanie, Pakistanie i Nigerii, co odzwierciedla tendencje w niestabilności politycznej i ekstremizmie religijnym w tych rejonach.
W ciągu ostatnich kilku lat w Pakistanie i Nigerii krążyły nowe fale dezinformacji wokół szczepionki przeciwko polio,
 co doprowadziło do wzrostu zachorowań na wirusa polio w obu krajach. Jak wskazują badacze, są potrzebne dalsze badania w tych regionach, które powinny zbadać związek między polaryzacją polityczną, ekstremizmem religijnym, populizmem i przekonaniami dotyczącymi szczepień, aby lepiej zrozumieć te powiązania.
 
Źródło: The Lancet
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz