MZ: operacje serca u nienarodzonych dzieci - bez zakłóceń

15 Września 2020, 10:01 dziecko noworodek

Rzecznik Praw Dziecka zaapelował do ministra zdrowia o wznowienie realizacji programu prenatalnych operacji kardiologicznych, który jak wskazywał jest wstrzymany od kwietnia. Jednak minister zdrowia stwierdził we wtorek, że informacje RPD "okazują się nieco chybione" i zapewnił, że nie było zakłócenia w systematyczności takich operacji i na bieżąco wykonuje je 5 ośrodków.

W liście do MZ Mikołaj Pawlak odwoływał się do dramatycznych listów od rodziców oraz od fundacji pomagającej ratować dzieci z wadami serca i apelował o pilne działania ws. wstrzymanych od kwietnia operacji kardiologicznych u nienarodzonych dzieci. Jak wyjaśniał, chodzi o prowadzony od niemal dekady program interwencji kardiologicznych u dzieci rosnących jeszcze w ciele mamy. 

"Pani prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel (kierująca zespołem przeprowadzającym kardiologiczne zabiegi interwencyjne u płodów) poinformowała, że od kwietnia 2020 r., w oczekiwaniu na rozwiązanie zaistniałych trudności, zmarło już dwoje dzieci, zaś ciężarne pacjentki, u których dzieci stwierdzono choroby kardiologiczne zagrażające ich życiu i zdrowiu, są kierowane na leczenie poza granicami kraju” – wskazał Rzecznik..

Informacje "nieco chybione"

Adam Niedzielski, który był we wtorek gościem Radia Zet pytany o apel RPD odparł: - Przyjrzałem się sytuacji. Staraliśmy się zweryfikować informacje. Okazują się one nieco chybione.

- Mamy informację z NFZ, że nie było zakłócenia w systematyczności takich operacji – mówił minister.

- Z tego, co sprawdziliśmy, 5 ośrodków na bieżąco wykonuje takie operacje – podkreślił A.Niedzielski. 

 
 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz