Minister zdrowia ma "recovery plan" dla systemu

15 Września 2020, 9:16

- Będę starał się w najbliższym czasie zaproponować recovery plan, który traktuje nie tylko o zwiększeniu dostępności, ale też o budowie zdrowia. Bycie w izolacji przez ponad pół roku spowodowało duży przyrost problemów zdrowotnych w Polsce – zapowiada  minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia, który był gościem Radia ZET wyjaśnił, że plan ten będzie obejmował trzy zakresy.

- Pierwszy to powrót do profilaktyki. Chciałbym odwołać się do planu politycznego PiS, w którym był zapisany program badań profilaktycznych dla 40-latków – mówił A. Niedzielski.

Jak wskazał, drugi zakres dotyczy zniesienia limitów w „specjalistyce”.  – Ludzie przez długi czas nie mieli możliwości dostać się do gabinetów lub bali się. Będziemy chcieli zachęcić pacjentów, przychodnie i lekarzy, żeby zwiększyć skalę wizyt – zapowiada A. Niedzielski.

Natomiast trzeci zakres, to sprawy związane ze szpitalnictwem. – Zajęcie się priorytetami czyli onkologią i kardiologią. Będziemy chcieli, żeby Krajowa Sieć Onkologiczna stała się rozwiązaniem standardowym. Będziemy chcieli upowszechnić ten wzorzec – podkreślił A. Niedzielski. Pytany o to, kiedy jego plan może wejść w życie, minister wyraził nadzieję, że główne założenia pokaże pod koniec września. 

Nowa rola, nowe obowiązki

A. Niedzielski na pytanie o nową rolę odparł, że jest bardzo dużo obowiązków i „trzeba robić wiele rzeczy na raz”. Jak mówił, to premier zadzwonił do niego z propozycją objęcia tego stanowiska, a na zastanowienie się dostał dwa dni.

- Miałem okazję współpracować z nim od ponad 3-4 lat. Spotkaliśmy się w resorcie finansów, gdzie pomagałem reformować służbę skarbową. Jest dla mnie ogromną przyjemnością pracować z panem premierem – mówił A.Niedzielski. Z kolei pytany o zarobki, odparł, że nie kieruje się motywami finansowymi, ale jest "człowiekiem związanym z ideą państwowości".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz