Będą dodatkowe szczepionki przeciw grypie

15 Września 2020, 9:55 Szczepienia

- Poprosiłem przedstawicieli trzech największych dostawców szczepionek o zweryfikowanie możliwości ściągnięcia dodatkowych zapasów z całej Europy (...) W pierwszej reakcji staramy się ściągnąć dodatkowo pół miliona szczepionek przeciwko grypie – zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia, który był gościem Radia Zet, wyjaśnił, że chodzi o dodatkowe pół miliona szczepionek ponad to, co już jest zamówione, czyli ok. 2 mln dawek. 

Poprosiłem trzech największych dostawców szczepionek o zbadanie możliwości ściągnięcia dodatkowych zapasów z całej Europy. Wczoraj (14 września br.) odbyło się spotkanie w Ministerstwie Zdrowia. Wczoraj również tutaj, przy bardzo dobrej współpracy z Agencją Rezerw Materiałowych, ogłosiliśmy postępowanie, które jest odpowiedzią na oczekiwanie firm dostarczających szczepionki  - poinformował.

- Niestety jesteśmy w pewnym sensie uwięzieni niskim poziomem wyszczepialności, który był w zeszłym roku, ponieważ mechanizm zamówieniowy szczepionek bazuje zawsze na poprzednim roku – wyjaśniał A. Niedzielski pytany czy w związku z koronawirusem nie powinniśmy byli przewidzieć większego zapotrzebowania na szczepionki przeciwko grypie w związku z epidemią.

Jak dodał, w ubiegłym roku w Polsce trzeba było zutylizować 100 tys. szczepionek, które nie zostały wykorzystane. Przypomnijmy, że co sezon epidemiczny opracowywana jest nowa szczepionka przeciw grypie na dany sezon, na podstawie szczepów wirusa krążących aktualnie na półkuli północnej.

Według ministra, w tym sezonie dostawy są zwiększone. - Chcemy zwiększyć wyszczepialność z 4 na 6 proc. To jest oczywiście bardzo mało, ale to jest o połowę więcej niż w roku poprzednim. Jeżeli weźmiemy dodatkowo to nasze zainteresowanie, które sformułowaliśmy m.in. przez zapytanie ofertowe Agencji Rezerw Materiałowych, które się wczoraj pojawiło, to tak naprawdę dojdziemy do 8 proc. wyszczepienia - stwierdził minister.

Pytany przez słuchaczy o to, czy gdy będzie brakowało szczepionki w Polsce, można kupić ją indywidualnie np. w Niemczech lub Czechach, A. Niedzielski odparł: - Oczywiście, że tak. Mamy specjalny system rejestrowania leków i wydawania zezwoleń nawet, jeśli ulotki są obcojęzyczne.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz