A.Niedzielski: Ministerstwo Zdrowia nie ma planu upaństwowienia szpitali

16 Września 2020, 13:54 szpital

Wszelkie informacje, że mamy już przygotowany dokument wprowadzający upaństwowienie szpitali nie są prawdą - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia..

W ocenie ministra zdrowia, upaństwowienie szpitali "to są dyskusje prowadzone w przestrzeni medialnej".

Jednocześnie przyznał, że w resorcie faktycznie jest "sformułowany problem w postaci rozdrobnienia naszego systemu szpitalnictwa, zarówno jeżeli chodzi o liczbę szpitali, jak i wykorzystanie tych bardzo cennych zasobów jak lekarze i pielęgniarki".

Jak mówił, wskaźniki liczy szpitalnych łóżek lokują Polskę w czołówce Europy, podczas gdy, jeżeli chodzi o zasoby kadrowe-   niekoniecznie. - Ten rozjazd jest wyzwaniem strategicznym i definiując nową sieć szpitali chcemy pewne zmiany wprowadzić, ale nie definiując kwestii właścicielskich - wyjaśnił.

A. Niedzielski wskazywał, że w ramach sieci szpitali, gdy należące do niej placówki podlegają różnym organom tworzącym, trudno jest wdrożyć zmiany. Zapowiedział, że MZ będzie chciało zoptymalizować sieć szpitalnictwa poprzez określenie, które jednostki i w jakim charakterze, wejdą do sieci.

- I to są dyskusje, które prowadzimy, a wszelkie informacje, że mamy już przygotowany dokument wprowadzający upaństwowienie szpitali nie są prawdą - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz