"Zrozumieć COVID-19" czyli analiza zespołu przy prezesie PAN

16 Września 2020, 15:19 covid koronawirus epidemia pandemia lekarz choroby zakazne respirator

Informacje o aktualnym stanie wiedzy na temat koronawirusa, prognozy epidemii w sezonie jesienno-zimowym, ale też rekomendacje dla obywateli i instytucji przedstawili naukowcy z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN w opublikowanym w środę (16 września) raporcie pt. "Zrozumieć COVID-19".

"Nasze opracowanie powinno być pomocne w zrozumieniu, z jak groźnym przeciwnikiem (epidemia COVID-19 i osoby, które zaprzeczają jej istnieniu) przyjdzie nam toczyć walkę w sezonie jesienno-zimowym, i pomóc zapewnić przestrzeganie stosownych zaleceń sanitarnych w szerokim społecznym wymiarze" - wskazują autorzy raportu.

W liczącym 70 stron opracowaniu zespół przedstawił aktualny stan wiedzy na temat wirusa SARS-CoV-2, choroby COVID-19 oraz jej skutków medycznych, psychologicznych, gospodarczych i społecznych. Zawarto też prognozy epidemii w sezonie jesienno-zimowym oraz rekomendacje dla obywateli i instytucji, ale również informacje na temat profilaktyki oraz stan prac nad szczepionkami.

Według autorów dokumentu "Zrozumieć COVID-19", który jest dostępny na stronie PAN, publikacja opracowania porządkującego wiedzę jest tak ważna ponieważ dotychczas ukazało się b. wiele różnych publikacji, a "nadmiar informacji, często sprzecznych, może wywoływać dezorientację i sprzyja przyjmowaniu niebezpiecznych dla zdrowia publicznego postaw".

"Postawy irracjonalne są wielkim utrudnieniem w walce z epidemią COVID-19, którą to walkę, aby była ona pomyślna, należy prowadzić w sposób racjonalny. Tym opracowaniem chcemy zwrócić dyskurs społeczny na racjonalne tory" - zaznaczyli naukowcy.

Chronić grupy ryzyka

"Powszechne stosowanie się do zaleceń sanitarnych przedstawionych w tym opracowaniu może efektywnie chronić osoby z grup najwyższego ryzyka przed niebezpieczeństwem COVID-19 i ograniczyć intensywność epidemii COVID-19 w Polsce. Unikniemy w ten sposób kryzysu służby zdrowia" - przekonują autorzy opracowania.

Wskazują, że blisko 7 milionów osób w Polsce to osoby starsze niż 65 lat, a z nich ok. 90 proc. jest obciążonych chorobami przewlekłymi, często kilkoma na raz. Z kolei osobny młodsze niż 65 lat, ale już obciążone poważnym obciążeniem zdrowotnym, stanowią dodatkowo również istotną część społeczeństwa. " To dla tej licznej grupy naszych rodaków zakażenie się wirusem SARS-CoV-2 i wywiązanie się choroby COVID-19 jest z reguły poważnym niebezpieczeństwem" - czytamy.

Różne scenariusze

Zespół ds. COVID-19 przedstawił scenariusze rozwoju sytuacji epidemicznej w sezonie jesienno-zimowym. Według ekspertów PAN, "jeśli nie uda się przekonać Polaków do powszechnego stosowania się do zaleceń sanitarnych takich jak noszenie maseczek czy zachowywanie fizycznego dystansu, ponowne zamrożenie gospodarki i życia społecznego może okazać się konieczne, by zatrzymać pandemię.

"Koszty tego rozwiązania będą olbrzymie dla obywateli i państwa. Dlatego należy uczynić wszystko, co możliwe, abyśmy mogli poprzestać na powszechnym, konsekwentnym, empatycznym i solidarnym stosowaniu się do zaleceń sanitarnych ogłaszanych przez właściwe służby państwowe" - podkreślono.

Jak wyjaśniają naukowcy, jest kilka powodów prognozowanego pogorszenia w sezonie jesienno-zimowym sytuacji epidemiczna COVID-19 w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym. Są to m.in. coroczny wzrost zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną zimą, sezon infekcji grypowych czy wzrost nowych zachorowań po wakacyjnym powszechnym rozluźnieniu kultury sanitarnej.

Dostęp do opieki zdrowotnej

Według naukowców, znacząca koncentracja funkcjonowania służby zdrowia na COVID-19 wpłynie na ograniczenie możliwości opieki nad pacjentami z innymi chorobami. "Będzie to prawdopodobnie skutkować zwiększeniem liczby przypadków niedostatecznie kontrolowanych chorób przewlekłych lub chorób niezdiagnozowanych. Co więcej, trudność w rozróżnieniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 od zakażeń innymi wirusami sprawi, że duża część osób będzie całkowicie pozbawiona dostępu do podstawowej pomocy medycznej" - alarmują autorzy opracowania.

Naukowcy wyrazili też przypuszczenia, że typowa w naszym regionie sezonowa epidemia grypy oraz częste występowanie innych zakażeń wirusowych i bakteryjnych w sezonie jesienno-zimowym (efekt koinfekcji), w połączeniu z innymi czynnikami, jak obniżenie odporności czy wzrost zanieczyszczenia powietrza, pogorszą przebieg COVID-19 u wielu zarażonych.

Autorami dokumentu "Zrozumieć COVID-19" są członkowie interdyscyplinarnego Zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk: dr Aneta Afelt - geograf, dr hab. Anna Ochab-Marcinek - fizyk-teoretyk, prof. dr hab. n. med. Radosław Owczuk - lekarz, prof. dr hab. Krzysztof Pyrć - wirusolog, biolog, prof. dr hab. Magdalena Rosińska - lekarz i biostatystyk, prof. dr hab. Andrzej Rychard - socjolog, dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz - lekarz. Zespołowi przewodzi prof. dr hab. Jerzy Duszyński, prezes PAN. Zespół wspomagali również: prof. Anna Gizy-Poleszczuk (sekcja "Społeczeństwo w pandemii") i prof. Małgorzata Kossowska (sekcja "Psychologiczne skutki COVID-19").

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz