D. Trump o wypowiedzi szefa CDC ws. szczepionek: "był zdezorientowany"

17 Września 2020, 11:25 donald trump

W środę, Robert Redfield, członek grupy zadaniowej Donalda Trumpa ds. Koronawirusa oraz szef amerykańskiego agencji ds. kontroli i prewencji chorób (CDC) powiedział, że pełen dostęp do szczepionek może nastąpić pod koniec drugiego, trzeciego kwartału przyszłego roku. Prezydent Stanów Zjednoczonych stwierdza, że dyrektor CDC jest w błędzie.

Robert Redfield, w zeznaniu przed komisją kongresową, powiedział, że szczepionka może być gotowa już w listopadzie lub grudniu i że ograniczone pierwsze dawki mogą trafić do najbardziej narażonych pacjentów, ale zapewnienie powszechnego dostępu do szczepień może potrwać do połowy. 2021 r.

- Jak tylko szczepionka zostanie zatwierdzona lub dopuszczona do obrotu, chcemy być w stanie ją rozprowadzić w ciągu 24 godzin - mówił R. Redfield w Senacie. Dodał jednak, że "zaszczepienie wystarczającej liczby populacji, by nabyć społeczną odporność, zajmie sześć do dziewięciu miesięcy”.

Szef CDC dodał także, że na ten moment, noszenie maseczek i zachowanie higieny oraz dystansu społecznego, może być tak samo skuteczne jak szczepionka

Na te słowa zareagował natychmiast prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który stawia za cel dystrybucję szczepionek jeszcze przed wyborami prezydenckimi, które mają odbyć się 3 listopada.

Podczas swojej konferencji prasowej prezydent stwierdził, że wierzy, że szczepionka zostanie wprowadzona znacznie wcześniej. 

- Myślę, że popełnił błąd, kiedy to powiedział (...) Nie sądzę, żeby miał to na myśli. Kiedy to powiedział, wydaje mi się, że był zdezorientowany - ocenił Donald Trump.

Jak zapewnił prezydent USA, szczepionka może być dostępna za kilka tygodni i już istnieje plan, aby rozpocząć jej szeroką dystrybucję zaraz po zatwierdzeniu jej przez FDA.

Trump skrytykował także szefa CDC za stwierdzenie, że noszenie maski może być tak samo skuteczne jak szczepionka.

- Po pierwsze, nie jest bardziej skuteczna niż szczepionka i dzwoniłem do niego w tej sprawie - komentował D. Trump.

Późnym wieczorem w środę, po konferencji prezydenta R. Redfield napisał na swoim Twitterze, że wierzy „w 100%” w znaczenie szczepionki. - Szczepionka COVID-19 to rzecz, która przywróci Amerykanom normalne życie codzienne - czytamy.

 

 

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz