W Sejmie o strategii walki z koronawirusem na jesień

17 Września 2020, 14:01

Informację bieżącą ws. stanu ochrony zdrowia w czasie pandemii COVID-19 oraz działań podjętych przez rząd w związku z drugą falą koronawirusa w Polsce przedstawiał w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Odpierał krytykę posłów opozycji i przekonywał, że dotychczasowa strategia sprawdziła się dzięki czemu uniknęliśmy w Polsce, takiej sytuacji jaka miała miejsce np. we Włoszech.

Czwartkowa debata nie wzbudziła jednak takich emocji, ponieważ informację o strategii przedstawiał dzień wcześniej na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski A.Niedzielski o systemie: w skali 8 miesięcy sytuacja nie wygląda źle

O informację bieżącą wnioskował Klub Parlamentarny KO. Przedstawiciel wnioskodawców poseł Rajmund Miller podkreślał, że ma krytyczną ocenę podejmowanych przez rząd działań. Wskazywał m.in. na brak środków ochrony osobistej dla personelu medycznego w trakcie przebiegu epidemii. Przypominał wielokrotne zapewnienia premiera, że kraj jest przygotowany do walki z koronawirusem. - Zlekceważono COVID i popełniono masowy błąd. Zamiast masowo testować Polaków i oddzielać zdrowych od chorych, zamrożono gospodarkę, czego skutki będziemy jeszcze długo odczuwać - mówił. Wskazywał też na nieprawidłowości przy zakupie maseczek, respiratorów czy testów. – Największym skandalem jest to, że rząd w sposób cyniczny wykorzystał epidemię w sprawach politycznych – podkreślał.

Wiceminister Waldemar Kraska w odnosząc się do tego, podkreślał, że "jeżeli strategia na wiosną byłaby by zła, to mielibyśmy taką sytuację jak we Włoszech, gdzie dziennie umierało tysiące osób". Według niego, strategia sprawdziła się i Polacy byli zabezpieczeni. Wyjaśnił, że strategia na jesień jest inna, ponieważ zmienił się charakter epidemii, m.in. dojdzie fala zachorowań na infekcje grypowe, a ponadto lepiej też znamy koronawirusa.

Przypomniał, że strategia jesienna zakłada zmiany organizacyjne m.in. trzy stopnie opieki w szpitalach, zmiany w testowaniu, zaangażowanie lekarzy POZ w zlecanie testów.

Posłowie opozycji pytali m.in. o opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży w związku ze skutkami koronawirusa, dostęp do szczepień przeciwko grypie, problemy finansowe szpitali w związku ze wstrzymaniem udzielania świadczeń, skutki ograniczonego dostępu do leczenia dla innych pacjentów.

Szczepienia przeciwko grypie

W. Kraska odniósł się m.in. do pytań o szczepienia przeciwko grypie. Jak mówił, "według Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy najlepszy czas na szczepienie to listopad i grudzień, ponieważ po szczepieniu po miesiącu otrzymujemy maksymalną odpowiedź immunologiczną, a ta odpowiedź w tym maksymalnym efekcie utrzymuje się od 30 do 60 dni, a potem spada o 10 proc. co miesiąc". Jak mówił, stąd taki rozkład transz dostaw szczepionki do Polski.

Jak zaznaczył, w tym roku jest duża popularność szczepienia przeciwko grypie. - Zwiększymy tę ilość szczepionek, która pojawi się na rynku. Myślę, że będzie wystarczająca dla wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić - zapewniał. Dodał, że Rada Naukowa szacuje, że chętnych w tym roku będzie ok. 2,5-3 mln osób.

Przypomniał, że na początku października zaplanowane jest szczepienie pracowników medycznych.

Ochrona DPS

Odnosząc się do pytań o opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży i ostatniego raportu NIK w tej sprawie Psychiatria dla dzieci i młodzieży: NIK krytycznie o dostępie, zaznaczył, że wdrażany jest właśnie nowy model opieki środowiskowej.

Wskazywał także na szczególną ochronę pensjonariuszy i pracowników DPS, gdzie każda osoba trafiająca do DPS jest poddawana testom na koronawirusa. jak mówił, MZ kieruje do DPS duże ilości środków ochrony, co powinno uchronić pracowników i pensjonariuszy przed ewentualnym zakażeniem.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz